Monitoring organizmu – trudne decyzje

09.01.2020
Skanowanie organizmu i co dalej?

Jedna czwarta przedwczesnych zgonów spowodowana jest chorobami sercowo - naczyniowymi (zawał serca i udary), tymczasem od 50 do 80 proc. z nich można było zapobiec.

- Tak więc wszelkie badania, które mogą pomóc w wczesnym wykryciu zagrożenia, są z pewnością wskazane – przekonuje dr Matt Kearney, dyrektor krajowego centrum ds. zapobiegania chorobom sercowo – naczyniowym. Z aprobatą przyjmuje on tendencję wśród młodych ludzi zmierzającą do większej dbałości o stan własnego zdrowia.

Lekarze powinni mieć precyzyjne informacje na temat zdrowia pacjentów, wówczas mają bowiem większe możliwości opracowania optymalnej mapy drogowej. Badania przesiewowe są szczególnie … atrakcyjne dla osób, które szukają pewności, że są zdrowe. Kearney twierdzi, iż kontrole te mają wyraźne uzasadnienie, pomimo krytyki, że są kosztochłonne i często (na szczęście) nie służą ratowaniu życia, a nawet zdrowia, a jedynie wskazują właściwy tryb życia.

- Alternatywą byłoby nic nie robić - ale mamy epidemię złego stanu zdrowia, której można zapobiec: cukrzyca, nadciśnienie, rak - zbierają żniwo - musimy coś zrobić teraz, aby tę sytuację zmienić – przestrzega Kearney.

Skala niewykrytego zagrożenia, związanego np. z wysokim ciśnieniem krwi, jest ogromna. Brytyjska Fundacja Serca szacuje, że u 7 mln brytyjskich obywateli zdiagnozowano wysokie ciśnienie krwi, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca lub udaru mózgu.

Kearney mówi, że spośród 1,5 mln dorosłych w Anglii, którzy wzięli udział w badaniu zdrowia NHS (publiczny płatnik) u 56 tys. stwierdzono wysokie ciśnienie krwi, którego wcześniej nie byli świadomi.

Oczywiście idealnie byłoby, aby wraz z diagnozą następowała optymalna terapia, a z tym nie jest najlepiej. Cztery na dziesięć osób z rozpoznanym nadciśnieniem nie jest właściwie leczonych lub nie leczą się w ogóle. Mało kto próbuje zmniejszać czynniki ryzyka, do których należą: zła dieta, wysoki poziom cholesterolu, otyłość, palenie tytoniu, alkohol i narkotyki, brak ćwiczeń fizycznych i zanieczyszczenie powietrza.

Lepsze wykrywanie i leczenie może zapobiec 30 – 40 tys. udarów i zawałów w ciągu najbliższych trzech lat. To w Wielkiej Brytanii. W Polsce tego typu zależności z pewnością także występują.

- Prawda jest, że skanowanie całego ciała może odkryć nieswoiste nieprawidłowości w obrębie chociażby: wątroby, płuc, nadnerczy, tarczycy, jajnikach, trzustce, nerkach. My, lekarze, nie jesteśmy wówczas pewni, co tak dokładnie mogą oznaczać zmiany. Zwykle trzeba je dokładnie zbadać, a w takim przypadku wymagana jest wiedza medyczna i to nietuzinkowa. Tak, czy inaczej powodzenie leczenia oparte jest na doświadczeniu specjalistów, a tych niestety brakuje – informuje prof. Gilbert Welch z Dartmouth Institute w USA.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę