Młodzi strońcie od e-papierosów – przestrzegają naukowcy

16.01.2020
e-papierosy to kiepska opcja dla palaczy foto pixabay

- Młodzi dorośli, którzy używają e-papierosów są narażeni są na zwiększone ryzyko udaru mózgu – alarmuje zespół specjalistów z George Mason University (Fairfax, Wirginia).

W grudniu 2019 r. amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zgłosiły, że ponad 2,5 tys. Amerykanów zostało hospitalizowanych ze względu na skutki używania e-papierosów. Część z pacjentów zmarła.

Palacze często „przechodzą” z tradycyjnych papierosów na e-odmianę, ponieważ uważają, że takie rozwiązanie jest mniej szkodliwą opcją. Ostatnie analizy wskazują na potencjalne ryzyko związane z paleniem e-papierosów.

Eksperci uważają, że octan witaminy E - składnik występujący w e-papierosach, ale także w niskim stężeniu stosowany w niektórych kosmetykach - w połączeniu z psychoaktywnym THC (tetrahydrokannabinol)  - może być szczególnie niebezpieczny.

Różnorodność dostępnych smaków e-papierosów sprawiła, że produkty stały się modne wśród młodych dorosłych. Istnieje również obawa, że zwyczaj ten może prowadzić do rozwoju konwencjonalnego palenia papierosów.

Niepokojące odkrycia przyniosły badania, które ukazały się w American Journal of Preventive Medicine. Badanie wykazało, że młodzi dorośli (palący zarówno tradycyjne, jak i e-papierosy) są znacznie bardziej narażeni na udar.

Analitycy skorzystali z danych systemu monitorowania ryzykownych dla zdrowia zachowań w latach 2016 2017 (BRFSS). W badaniu przeanalizowano odpowiedzi związane z paleniem papierosów od 161,5 tys. osób w wieku od 18 do 44 lat. Nieco ponad połowę respondentów stanowiły kobiety rasy białej.

Zespół obliczył skorygowane wskaźniki ryzyka udarów wśród osób, które palą lub paliły, które używały tylko e-papierosy oraz tych, które stosowały obie formy palenia tytoniu.

- Od dawna nie mamy wątpliwości, że palenie papierosów jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka udaru mózgu - mówi kierujący projektem badawczym Tarang Parekh z George Mason University.

- Nasze ustalenia wskazują, że młodzi palacze, którzy używają e-papierosów, narażają się na wyższe od przeciętnego ryzyko wystąpienia udaru – przekonuje Tarang Parekh.

Młodzi dorośli, którzy palili zarówno tradycyjne, jak i e-papierosy, byli prawie dwukrotnie bardziej narażeni na udar w porównaniu z konwencjonalnymi palaczami papierosów.

Ryzyko to jest prawie trzykrotnie wyższe w porównaniu z osobami niepalącymi. Wyniki wykazały również, że przejście z tradycyjnych papierosów na e-papierosy nie dawały zauważalnej poprawy parametrów zdrowotnych.

- To ważne przesłanie dla młodych palaczy, którzy postrzegają e-papierosy jako mniej szkodliwe i uważają je za bezpieczniejszą alternatywę - stwierdza Parekh.

Według Parekha wyniki są sygnałem alarmowym, który powinien wskazywać na pilne uregulowanie kwestii e-papierosów, w celu uniknięcia niepożądanych konsekwencji zdrowotnych dla palaczy.

Autorzy badania przyznają, że u osób używających od kilku lat e-papierosów, które nigdy wcześniej nie paliły, nie zauważono zwiększonego ryzyka udaru mózgu. Może to jednak wynikać z młodego wieku, w którym rzadko występują poważne problemy kardiologiczne. Poza tym wyniki opierały się na danych zgłaszanych przez uczestników, co stanowiło istotne ograniczenie metody badawczej.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę