Metoda na raka prostaty

12.02.2019
Rak prostaty na uwięzi foto pixabay

Kwasy tłuszczowe stymulują wzrost guza prostaty. Blokowanie kwasów tłuszczowych wydaje się spowolniać progresję choroby. Wychwyt kwasów tłuszczowych może być obiecującym, nowym celem terapeutycznym dla pacjentów z rakiem gruczołu krokowego.

Badaniami kierowali Renea Taylor, zastępczyni dyrektora Programu Raka w Monash Biomedicine Discovery Institute w Clayton oraz prof. Matthew Watt, kierownik wydziału fizjologii na Uniwersytecie w Melbourne (Australia).

Nawet jeśli rak prostaty rośnie powoli, uniemożliwienie mu osiągnięcia agresywnego stadium jest nader trudne.

Badacze zastanawiali się, co powoduje, iż guzy prostaty stają się tak agresywne. Chcieli określić, co napędza guzy i jak metabolizm raka prostaty różni się od metabolizmu innych nowotworów.

Taylor wyjaśnia - istnieje silny związek między otyłością, niewłaściwą dietą a kiepskimi wynikami leczenia u mężczyzn, u których rozwija się rak prostaty. Pacjenci, którzy spożywają więcej nasyconych kwasów tłuszczowych, mają z reguły bardziej agresywny nowotwór.

Tak więc naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej roli kwasów tłuszczowych w rozwoju guza prostaty.

Uczeni pobrali próbki tkanek od osób z rakiem prostaty i wszczepili je myszom. Odkryto, że wychwyt kwasów tłuszczowych był wyższy w przypadku pojawienia się raka prostaty i że kwasy tłuszczowe podsycają biomasę guza.

Naukowcy zauważyli również, że w tych zmianach metabolicznych pośredniczył transporter kwasów tłuszczowych o nazwie CD36. Badacze usunęli gen odpowiedzialny za tworzenie tego transportera i zbadali skutki takiej zmiany u gryzoni z rakiem prostaty. Wyeliminowanie genu zmniejszyło lipidy sygnalizacyjne, które doprowadziły do ​​powstania guza, co spowolniło progresję nowotworu.

Terapia przeciwciałem CD36 zmniejszyła nasilenie raka w przeszczepach pochodzących od pacjenta - informują badacze, którzy zauważają, że ich wyniki naprowadzają na nowy cel terapeutyczny.

- Wyniki wskazują, że w raku prostaty krytyczną rolę odgrywa wychwyt kwasu tłuszczowego za pośrednictwem CD36 i sugerują, że celowanie w wychwyt kwasów tłuszczowych może być skuteczną strategią leczenia raka gruczołu krokowego - napisali naukowcy.

Prof. Watt komentuje: cała nasza koncepcja polega na tym, aby odpowiednio wcześnie przejść do bardziej celowanego leczenia, a nasze badania wykazały, że blokowanie transportu kwasów tłuszczowych jest jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu.

Badania opublikowane zostały w czasopiśmie Science Translational Medicine.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę