Matka karmiąca długo piersią ma zdrowsze serce

22.05.2019
Karmienie piersią zbawienne dla serca foto pixabay

Im dłużej kobieta karmi piersią dziecko, tym w mniejszym stopniu zagrożona jest wystąpieniem chorób serca po menopauzie.

Mleko matki zapewnia niemowlętom przeciwciała zapobiegające infekcjom - to powszechnie znany fakt. Teraz naukowcy twierdzą, że karmienie piersią może obniżyć ryzyko chorób serca u kobiet.

Wiadomo, że karmienie piersią może ułatwiać zmniejszanie wagi ciążowej, ale także pomaga matkom powstrzymać depresję poporodową, a nawet zapobiega niektórym nowotworom.

Nowe badania, przeprowadzone na Uniwersytecie w Atenach w Grecji, wskazują, że kobiety karmiące piersią są mniej narażone na rozwój chorób serca, szczególnie po menopauzie (im kobiety dłużej karmią piersią, tym to ryzyko jest mniejsze). Wskazanie to wybrzmiało na dorocznym spotkaniu European Society of Endocrinology w Lyonie, aczkolwiek badanie nie zostało jeszcze opublikowane w naukowym czasopiśmie.

Dr Irene Lambrinoudaki, specjalistka w zakresie endokrynologii ginekologicznej na Uniwersytecie w Atenach i główna autorka badania, przeanalizowała stan zdrowia serca i naczyń krwionośnych u 283 kobiet po menopauzie i skonfrontowała te wyniki z historią karmienia piersią. Czas, przez jaki kobiety karmiły piersią, wahał się od 1 do 80 miesięcy. Badacze w analizach uwzględniali czynniki ryzyka takie jak: waga, wiek, poziom cholesterolu, palenie.

Naukowcy twierdzą, że korzyści dla serca prawdopodobnie wynikają z wyższym poziomem hormonu prolaktyny u matek karmiących piersią. Uważa się, że prolaktyna zmniejsza ryzyko cukrzycy, głównego czynnika ryzyka chorób serca.

Wyniki greckich ustaleń są podobne do wielu innych badań prowadzonych na całym świecie, w tym opublikowanego w 2017 r. w Journal of American Heart Association. Naukowcy zbadali prawie 300 tys. kobiet w Chinach. Okazało się, że kobiety karmiące piersią miały średnio prawie o 10 proc. niższe ryzyko chorób serca. U matek karmiących piersią przez co najmniej dwa lata wskaźnik ten był niższy aż o 18 proc.

- Myślę, że to bardzo ważne, aby tego typu badania były przeprowadzane w populacjach na całym świecie powiedziała dr Eleanor Bimla Schwarz , profesor w Klinice Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis. Dziesięć lat temu Schwarz i jej koledzy analizowali skutki karmienia piersią dochodząc do wniosku, że kobiety, które nie karmiły piersią, były bardziej narażone na rozwój chorób serca.

Naukowcy z Uniwersytetu w Atenach pracują już nad kolejnymi krokami wykraczającymi poza obecne badania. - Jesteśmy teraz zainteresowani ustaleniem przyczyn efektu ochronnego - powiedziała Lambrinoudakii dodała, że ma nadzieję, iż badania pozwolą odkryć nowe sposoby zwalczania chorób serca, nie tylko dla kobiet karmiących piersią.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę