Masaż jest działaniem instynktownym?

05.07.2018

- Kiedy uderzysz się o coś łokciem lub kolanem, instynktownie pocierasz miejsce, z którego promieniuje bólu - mówi prof. Tiffany Field, dyrektor Touch Research Institute na Uniwersytecie w Miami. Dlaczego? W grę wchodzi coś co nazywa się "teorią bramkową" bólu.

Teoria ta mówi, że mózg człowieka nie jest w stanie w pełni zarejestrować bolesnych bodźców, gdy równocześnie aktywowane są powiązane receptory dotykowe. Ten sposób postrzegania “transmisji” bólu doprowadził do bardzo konkretnych rozwiązań. W niektórych gabinetach stomatologicznych na przykład poddaje się ciało pacjentów dodatkowym bodźcom, aby w ten sposób “odwrócić” uwagę układu nerwowego od przyczyny ostrego bólu, powstałego chociażby podczas zastrzyku znieczulającego.

- Umiejętnie zrealizowany masaż może złagodzić ból - przekonuje prof. Tiffany Field. To tylko jedno z dobrodziejstw profesjonalnego ucisku ciała człowieka. W ocenie uczonej, zmiany hormonalne i nerwowe, które następują po masażu, mogą chronić naturalne komórki układu odpornościowego - rodzaj białych krwinek, który zwalcza wirusy i pomaga zapobiegać wzrostowi komórek nowotworowych, o ile takie zaczynają grasować w organizmie pacjenta.

Prof. Tiffany Field nie jest jedyną orędowniczką skuteczności masaży leczniczych. Problem z precyzyjnym wykazaniem ich znaczenia jest taki, że trudno o przeprowadzenie wiarygodnych badań klinicznych. W przypadku leków bez problemu można wydzielić grupę chorych, która dostaje badany specyfik i drugą, która zamiast takiego leku, otrzymuje placebo.

Trudno bezstronnie zbadać skuteczność masaży przez porównanie zmian w organizmie powstałych u osób poddawanych terapii - w opozycji do tych, którzy doświadczyli procedury, która udawała masaż, a takim masażem faktycznie nie była.

Oczywiście uczeni nie dają za wygraną i na wszelkie sposoby badają efekty, jakie przynosi masaż. Niektóre analizy przeprowadzone z udziałem wcześniaków wykazały, że masaż może stymulować aktywność nerwu błędnego i wpływać na markery wzrostu nowo narodzonych dzieci. Trudno przypuszczać, że wcześniaki świadomie odbierały bodźce dotykowe i wiedziały, że biorą udział w eksperymencie. Tak więc reakcja ich organizmu można uznać za całkowicie “bezstronną”.

***

Warsaw Medical Center przygotowało specjalną, wakacyjną ofertę zabiegów rehabilitacyjnych, obejmujących m.in.: terapię indywidualną, masaż leczniczy, laseroterapię, intradźwięki, akupunkturę, kinezjotaping. Zapewniamy profesjonalne podejście najlepszych specjalistów. Zabiegi realizowane są w komfortowych warunkach, bez kolejki i bez stresu, Szczegóły: od pon. do piąt. od 8.00 do 20.00 tel. 608 006 106, 608 006 108, recepcja@wmcenter.pl

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę