Magnetyczne mikrocząsteczki na uśmierzenie bólu

13.08.2018
Neurony w inżynierii bólu /foto: pixabay

Niezwykły materiał, złożony z naładowanych magnetycznie cząsteczek, zanurzonych w ośrodku przypominającym konsystencją żel, może być przełomem w terapii bólu,  którego źródłem jest choroba lub zranienie - zapowiadają bioinżynierowie z University of California (UCLA).

- Dotychczas w leczeniu bólu powszechnie stosuje się farmakoterapię. To może się  zmienić dzięki naszym badaniom, chociaż cel jest jeszcze daleko przed nami - przewiduje prof. Dino Di Carlo z UCLA.

Naukowcom udało się w terapii bólu wykorzystać małe namagnetyzowane cząstki, usytuowane wewnątrz żelu do kontrolowania aktywności białek komórkowych, które reagują na stymulację mechaniczną. Proteiny te, będące istotnym składnikiem błony komórkowej, stymulują przepływ jonów, które odgrywają rolę w odczuwaniu dotyku i bólu.

- Wyniki naszych prac pokazują, że w wyniku homeostazy w obszarze sieci neuronowej (zapewnienie układowi biologicznemu stabilnego stanu), możliwe jest zmniejszenie sygnałów bólu transmitowanych przez układ nerwowy. Może to prowadzić do powstania nowych sposobów uśmierzania bólu - wyjaśnił, uczestniczący w badaniach Andy Kah Ping Tay, doktorant UCLA.

Zespół badawczy, w trakcie pracy nad istotną bólu, koncentrował uwagę na polimerze kwasu hialuronowego o żelopodobnej konsystencji. Kwas ten jest głównym składnikiem mazi stawowej odpowiedzialnym za: jej lepkość, smarowanie powierzchni stawowych, dyfuzję substancji odżywczych i odżywianie chrząstki. Jest też buforem mechanicznym, chroniącym komórki przed zgniataniem.

Naukowcy zanurzyli drobne cząstki magnetyczne w biokompatybilnym żelu. Następnie wyhodowali w nim rodzaj pierwotnej komórki nerwowej - neurony zwoju korzeni grzbietowych. Specjaliści z UCLA odkryli, że indukowane magnetycznie siły mechaniczne doprowadziły do ​​wzrostu stężenia jonów wapnia w neuronach. Ich napływ wskazuje, że neurony reagują na zmienne pole magnetyczne. Neurony przystosowują się do ciągłej stymulacji, redukując sygnały bólu.

Zespół uczonych dowiódł jednocześnie, że żel magnetyczny można przystosować za pomocą różnych biomateriałów do terapii zaburzeń serca i mięśni.

Badanie zostało wsparte przez National Institutes of Health.

W poradni leczenia bólu WMC pierwszym etapem postępowania jest drobiazgowa analiza przyczyn występujących dolegliwości bólowych. Z tego też względu pacjenci proszeni są o zabranie ze sobą możliwie kompleksowej dokumentacji medycznej:
- wszystkie aktualne badania obrazowe (RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, USG);.
- karty informacyjne ewentualnego leczenia szpitalnego;.
- wykaz przyjmowanych przewlekle leków.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę