L-teanina punktuje

10.01.2019

Przegląd badań naukowych nie pozostawia wątpliwości: L-teanina - składnik herbaty, tej zielonej i tej czarnej - pozytywnie stymuluje organizm człowieka.

Miedzy bajki trzeba włożyć fakt, że ten czy inny składnik herbaty, kawy lub wina może działać jak lek. Tak oczywiście nie jest, niemniej jednak są naukowe badania wskazujące na prozdrowotne wsparcie, które organizm człowieka może otrzymać od naturalnych związków zawartych w roślinach. Do nich należy L-teanina – tego aminokwasu nie wytwarza ciało ludzkie i nie jest on niezbędny dla człowieka, ale... Okazuje się, że L-teanina może oddziaływać na poziom niektórych substancji chemicznych w mózgu, wpływających na nastrój, sen i emocje. Mowa o serotoninie i dopaminie, a także o kortyzolu pomagającemu organizmowi radzić sobie ze stresem. Oddziaływanie na równowagę tych substancji chemicznych może zmienić nastrój lub poziom stresu.

Zwiększone umiejętności poznawcze
W 2016 r. naukowcy dokonali przeglądu zrealizowanych badań dotyczących korzyści płynących z L-teaniny i stwierdzili, że związek ten może korzystnie wpłynąć na zdrowie psychiczne i fizyczne osoby. Zauważyli, że ma działanie neuroprotekcyjne, które poprawia funkcje mózgu. L-teanina może wydłużać okres wysokiej koncentracji i skracać czas reakcji. Nie wszystkie badania wykazały jednak, że L-teanina może poprawić zdolności poznawcze.

Koncentracja
Naukowcy odkryli, że osoby, które systematycznie przyjmowały każdego dnia 100 mg L-teaniny, popełniały mniej błędów w zadaniach wymagających uwagi niż ochotnicy znajdujący się w grupie placebo. Ten sam efekt przynosiło 50 mg kofeiny, a jeszcze lepszy połączenie L-teaniny i kofeiny, gdyż wówczas wskaźnik koncentracji był najwyższy.

W innym badaniu zauważono, że aminokwas ma działanie neuroprotekcyjne, które poprawia funkcje mózgu, może wydłużać okres wysokiej koncentracji i skracać czas reakcji.

Sen
Inne badania sugerują, że L-teanina jest dobrym wsparciem, pomagającym zrelaksować się przed snem. Dzięki niej łatwiej można zasnąć a później doznawać spokojnego snu.

Badanie z 2018 r. wykazało, że jego uczestnicy, zażywający od 450 do 900 mg L-teaniny dziennie (przez 8 tygodni) z reguły raportowali spokojniejszy i bardziej trwały sen. Co ważne, były to osoby, u których zdiagnozowano zaburzenia lękowe, większość przyjmowała leki przeciwdepresyjne.

Relaks
Inne badanie wskazało, że L-teanina, zawarta w zielonej lub czarnej herbacie, powoduje zmniejszenie tętna spoczynkowego. W ten sposób po wypiciu popularnego napoju (oczywiście dobrej jakości, a nie produktu herbatopodobnego w saszetkach) doznać można uczucia odprężenia.

Utrata wagi
L-theanina w zielonej herbacie może stworzyć wykwintny pikantny smak, znany również jako smak umami. Badania sugerują, że smaki umami mogą zmniejszać apetyt, co często pomaga w utracie wagi.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę