Kwas pogromcą nadciśnienia

07.11.2018
Kwas obniża nadciśnienie foto: pixabay

Naukowcy znaleźli nowy pomysł na obniżanie nadciśnienia krwi. Efektywnym kluczem ma być kwas 3-hydroksymasłowy.

Pewnikiem jest, że sól podwyższa ciśnienie. Naukowcy z Uniwersytetu w Toledo (Ohio) zauważyli, że wraz z wzrostem stężenia soli w organizmie maleje poziom kwasu 3-hydroksymasłowego.

Najważniejsze w tej konstatacji jest to, że nadmierne spożycie soli zdecydowanie obniża poziom kwasu 3-hydroksymasłowego w organizmie. Natomiast gdy udaje się ten związek chemiczny ponownie odbudować - ciśnienie także wraca do normy. Taka zależność stwarza szansę na kontrolowanie nadciśnienia wrażliwego na sól – przedstawia swój pogląd na zagadnienie prof. Bina Joe.

Naukowcy z Uniwersytetu w Toledo określili korelację pomiędzy poziomem kwasu w organizmie a czynnikami środowiskowymi deregulującymi ciśnienie krwi.

Okazuje się, że poziom kwasu 3-hydroksymasłowego rośnie podczas ćwiczeń fizycznych oraz w wyniku ograniczania liczby kalorii. W obu przypadkach dochodzi także do obniżenia ciśnienia. Ze względu na fakt, że stężenie kwasu 3-hydroksymasłowego obniża się wraz ze spożyciem soli, można wysnuć . wniosek, co do mechanizmu, za pośrednictwem którego sól powoduje wzrost ciśnienia krwi – oceniają wyniki swojej pracy specjaliści z Uniwersytetu w Toledo.

Podczas eksperymentów naukowcy podawali szczurom 1,3-butanodiol, który w wątrobie przekształca się w kwas 3-hydroksymasłowy. On zaś trafia do nerek i tam redukuje stan zapalny, który często towarzyszy nadciśnieniu.

Nie koniec na tym. Naukowcy maja w planach przeanalizowanie wpływu kwasu także na serce, naczynia krwionośne, mózg.

Kolejnym krokiem w badaniach będzie porównanie poziomu kwasu 3-hydroksymasłowego, rejestrowanego u ludzi z nadciśnieniem, z tym występującym u osób zdrowych. Dalsze badania mają też wykazać jakie dawki 1,3-butanodiolu, będą skutecznie wpływać na ciśnienie krwi i czy aby tego typu stymulacja nie prowadzi do uszkodzeń innych narządów.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę