Kurkuma zaatakowała wątrobę?

16.10.2018
Curry nie zawsze służy wątrobie foto: pixabay

Kurkuma jest powszechnie znana jako przyprawa w proszku curry. Niektóre badania sugerują, że ma właściwości przeciwzapalne i może być pomocna w pewnych stanach chorobowych jak reumatoidalne zapalenie stawów. Dla jednej z mieszkanek Arizony ta niesprawdzona wiedza nie wyszła na dobre.

71-letnia kobieta zaczęła przyjmować suplementy kurkumy po przeczytaniu w internecie wiadomości o prowadzonych badaniach na zwierzętach, które sugerowały, że kurkuma może zapobiegać udarowi. Mieszkanka Arizony postanowiła sprawdzić to doniesienie na sobie i włączyła kurkumę jako jeden z przyjmowanych suplementów diety.

Po ok. ośmiu miesiącach badanie krwi wykazało podwyższony poziom enzymów wątrobowych, które oznaczały problemy z prawidłowym funkcjonowaniem tego narządu.

Dalsze testy wykazały, że kobieta cierpi na chorobę zwaną autoimmunologicznym zapaleniem wątroby, w której układ odpornościowy organizmu atakuje wątrobę, powodując stan zapalny i prowadząc do uszkodzenia tego organu.

Po rozpoznaniu problemów kobieta była ściśle monitorowana ale nie otrzymała specjalnego leczenia. Trzy miesiące później powiedziała lekarzowi, że przestała przyjmować kurkumę, po tym jak przeczytała (znowu w internecie) o możliwym związku przyprawy z problemami z wątrobą.

Chyba miała rację, bo po tym, jak przestała przyjmować suplement kurkumy, lekarze zauważyli gwałtowny spadek poziomu enzymów wątrobowych.

W tym konkretnym przypadku wskazywanie na prosty związek: kurkuma – problemy z wątrobą jest jednak nieuzasadnione. Kobieta brała równocześnie 20 innych leków i suplementów (lekarze wiedzieli o większości z nich, ale nie o kurkumie).

Wiadomo, że u ok. 10 do 15 proc. osób z autoimmunologicznym zapaleniem wątroby choroba ta jest wywoływana przez leki lub suplementy. Nie jest do końca jasne, w jaki sposób specyfiki te wywołują autoimmunologiczne zapalenie wątroby, ale uważa się, że w niektórych przypadkach rozpad cząsteczek leków może doprowadzić do powstania związków, które wywołują reakcję immunologiczną.

Medycy leczący kobietę dokonali przeglądu 35 wcześniejszych badań dotyczących oddziaływania suplementu kurkumy na ludzki organizm. Okazuje się, że ok. 5 proc. pacjentów doświadczało problemów z wątrobą związanych ze stosowanymi suplementami.

Trudno ocenić, czy w przypadku nestorki - lekomanki kurkuma rzeczywiście była odpowiedzialna za problemy z wątrobą. Nie udało się pozyskać próbki produktu, który można było przebadać (być może była zanieczyszczona). Istnieje duże prawdopodobieństwo, że połączenie kurkumy oraz innych leków i suplementów, które przyjmowała kobieta, doprowadziło do poważnych problemów z wątrobą w roli głównej.

***

Każdy kto ma problemy z wątrobą, a dotychczas nie uzyskał satysfakcjonującej, skutecznej pomocy medycznej - ma szansę ten stan zmienić.

Zapisy na konsultacje: od pon. do piąt. od 8.00 do 20.00 tel. 608 006 106, 608 006 108, recepcja@wmcenter.pl

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę