Kobiety nie akceptują swoich piersi

18.02.2020
Piersi do wymiany (foto: pixabay)

Badania wskazują, że mniej niż jedna trzecia kobiet jest zadowolona z wielkości swoich piersi, przy czym wiele z ankietowanych nie zdaje sobie sprawy, że niezadowolenie negatywnie wpływa na ich zdrowie.

W badaniach wzięło udział ponad 18 500 kobiet z 40 państw, w średnim wieku 34 lat. 48 proc. z nich zadowolonych byłoby z większych piersi, 23 proc. - z mniejszych, a tylko 29 proc. było zadowolonych z dokonań natury.
Bardziej niepokojący jest fakt, że kobiety, które były niezadowolone z rozmiaru swojego biustu, powiedziały, iż rzadziej przeprowadzają samobadanie piersi i są mniej zainteresowane wykrywaniem potencjalnie nowotworowych zmian.
- Jest to poważny problem, ponieważ ma to znaczący wpływ na fizyczne i psychiczne samopoczucie kobiet - powiedział prowadzący badanie Viren Swami - profesor psychologii społecznej na Ruskin University w Cambridge.
- Nasze badanie wykazało bezpośredni związek między większym niezadowoleniem z piersi a gorszą świadomością choroby onkologicznej. Występuje wówczas niższa częstotliwość samobadania i niższa chęć wykrywania zmian chorobowych w piersiach.
Badanie, opublikowane 5 lutego 2020 r. w czasopiśmie Body Image, wykazało również, że brak akceptacji rozmiaru piersi wiąże się z gorszym samopoczuciem psychicznym - w tym z niższym poziomem samooceny i szczęścia. Kobiety negatywnie nastawione do swojego biustu z reguły są także niezadowolone z wagi swojego ciała i ogólnego wyglądu.
Według statystyki zawartej w raporcie najbardziej niezadowolone z rozmiarów swoich piersi są kobiety w: Brazylii, Japonii, Chinach, Egipcie i Wielkiej Brytanii. Jednocześnie mieszkankom: Indii, Pakistanu, Egiptu, Libanu i Wielkiej Brytanii zależało najczęściej na większym biuście, podczas gdy kobiety w Japonii, na Filipinach, w Niemczech, Austrii i Malezji opowiadały się za mniejszym jego rozmiarem.
- Odkryliśmy również, że pomimo historycznych różnic pomiędzy nacjami, ideały wielkości piersi są podobne w 40 krajach, które badaliśmy - powiedział Swami.
- Kolejnym zasadniczym odkryciem jest to, że niezadowolenie z rozmiaru piersi maleje z wiekiem. Możliwe, iż starsze kobiety odczuwają mniejszą presję, aby osiągnąć idealną wielkość biustu lub że macierzyństwo i karmienie piersią zachęca kobiety do skupienia się na funkcyjnych celach gruczołów mlekowych zamiast patrzenia na nie wyłącznie w kategoriach estetycznych - zakończył Swami.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę