Kiedy szczepionka na wirusa z Wuhan?

05.02.2020
Polowanie na wirusa z Wuhan foto pixabay

W przeciwieństwie do wielu poprzednich epidemii, w których opracowanie szczepionek - w celu ochrony ludzi trwało latami, badania nad szczepionką mogącą powstrzymać epidemię spowodowaną koronawirusem z Wuhan, rozpoczęły się w ciągu kilku godzin od zdiagnozowania zagrożenia.

W ciągu ostatnich pięciu lat świat stanął w obliczu wirusów Ebola i Zika, kolejnego koronawirusa Mers (zespół układu oddechowego na Bliskim Wschodzie), a teraz wirusa nazwanego 2019-nCoV.

Chińczycy bardzo szybko opublikowali kod genetyczny. Informacje te pomagają naukowcom ustalić, skąd wirus pochodził, jak może się mutować w miarę rozwoju epidemii i jak chronić przed nim ludzi.

Dzięki postępowi technologicznemu placówki badawcze były w stanie szybko rozpocząć działalność.

W laboratorium Inovio w San Diego naukowcy wykorzystują stosunkowo nowy typ technologii DNA do opracowania potencjalnej szczepionki, z planami wprowadzenia prób na ludziach w połowie roku.

Kate Broderick, wiceprezes ds. badań i rozwoju w Inovio, powiedziała: w chwili gdy Chiny dostarczyły sekwencję DNA wirusa, byliśmy w stanie przetestować ją w technologii komputerowej naszego laboratorium i zaprojektować szczepionkę w ciągu trzech godzin.

- Wykorzystujemy sekwencje DNA wirusa, aby celować w określone części patogenu, na które, naszym zdaniem, organizm zareaguje najsilniej – dodaje Kate Broderick.

O ile próby na ludziach zakończą się sukcesem, będzie to najszybciej wyprodukowana szczepionka, jaką kiedykolwiek opracowano i przetestowano w obliczu epidemii.

Inovio ogłosiło, że będzie współpracować z firmą biotechnologiczną z Pekinu, mogącą pomóc w przeprowadzaniu prób na ludziach, które miałyby się rozpocząć latem.

Ostatnim razem, gdy podobny wirus - Sars - pojawił się w 2002 r. - Chiny z dużym opóźnieniem informowały świat o tym, co się dzieje. Tak więc, zanim prace nad szczepionką rozpoczęły się na dobre, epidemia wyraźnie osłabła.

Prace w laboratorium Inovio finansowane są przez Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (Cepi), w skład którego wchodzą organizacje filantropijne z całego świata. Instytucja został powołana do życia po wybuchu epidemii wirusa Ebola w Afryce Zachodniej, aby zapewnić środki finansowe na szybkie opracowanie szczepionek przeciw nowym chorobom.

Cepi finansuje również dwa inne programy, w ramach których opracowywana jest szczepionka na wirusa z Wuhan.

Dr Melanie Saville, dyrektor ds. badań i rozwoju szczepionek w Cepi informuje, że na University of Queensland pracują nad szczepionką z „blokadą molekularną”, która umożliwia ukierunkowaną i szybką produkcję szczepionki przeciwko wielu patogenom wirusowym.

Z kolei Moderna Inc w Massachusetts, w celu przyspieszenia badań, połączyła siły z amerykańskim Narodowym Instytutem Alergii i Chorób Zakaźnych.

Chociaż wysiłki, zmierzające do opracowania szczepionki skutecznej wobec nowego koronawirusa zostały przyspieszone, badania w ośrodkach naukowych są wciąż na wczesnym etapie. Próby kliniczne wymagają czasu i najlepiej przeprowadzić je w warunkach epidemii.

Nie ma gwarancji, że jakikolwiek z dotychczasowych projektów będzie wystarczająco bezpieczny i skuteczny, aby można go było wykorzystać w przypadku epidemii w Chinach. WHO ma zdecydować, która szczepionka zostanie przetestowana na ludziach w najbliższych dniach.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę