Głupie i mniej głupie mity o koronawirusie

20.04.2020
Mity o koronawirusie królują w internecie foto pixabay

Koronawirus nadal rozpowszechnia się, a równolegle z nim mnóstwo mitów. Przytaczamy 24 opinii, królujących w internecie. Część z nich jest oczywistymi bzdurami, część - bliska prawdy. Z anonimowymi opiniami trudno walczyć, podobnie jak z pandemią koronawirusa.

1. Rozpylanie chloru lub alkoholu na skórę pozwala zabić wirusy w organizmie
Stosowanie alkoholu lub chloru na ciało może spowodować szkodę, szczególnie jeśli dostanie się do oczu lub ust. Chociaż ludzie mogą używać tych chemikaliów do dezynfekcji powierzchni, nie powinni używać ich na skórze. Te produkty nie mogą zabijać wirusów w ciele.

2. Tylko starsi dorośli i młodzi ludzie są zagrożeni
SARS-CoV-2, podobnie jak innymi koronawirusami, może zarazić się człowiek w każdym wieku. Jednak starsze osoby dorosłe lub osoby z wcześniej istniejącymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca lub astma, częściej chorują poważnie.

3. Dzieci nie chorują na COVID-19
Wszystkie grupy wiekowe mogą zostać zainfekowane. Jak dotąd większość przypadków dotyczyła dorosłych, ale dzieci nie są odporne. W rzeczywistości wstępne dowody wskazują, że dzieci są równie podatne na zarażenie, ale w ich przypadku objawy są zwykle mniej dotkliwe.

4. COVID-19 jest jak grypa
SARS-CoV-2 powoduje chorobę, która rzeczywiście ma objawy grypopodobne, takie jak bóle, gorączka i kaszel. Zarówno COVID-19, jak i grypa mogą być łagodne, ciężkie lub, w rzadkich przypadkach, śmiertelne. Oba mogą również prowadzić do zapalenia płuc.

Ogólny profil COVID-19 jest jednak poważniejszy. Szacunki są różne, ale śmiertelność może do chodzić do 8 – 10 proc.

Naukowcy dopiero opracowują dokładny wskaźnik umieralności, prawdopodobnie będzie on wielokrotnie wyższy niż w przypadku grypy sezonowej.

5. Większość przypadków COVID-19 jest poważna
To stwierdzenie jest nieprawdziwe. W ostatnim raporcie chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom stwierdziło, że 80,9% przypadków COVID-19 miało łagodny przebieg.

WHO donosi również, że około 80% ludzi doświadczy stosunkowo łagodnej postaci choroby, która nie będzie wymagać specjalistycznego leczenia w szpitalu.

Łagodne objawy mogą obejmować gorączkę, kaszel, ból gardła, zmęczenie i duszność.

6. Koty i psy rozprzestrzeniają koronawirusa
Obecnie niewiele jest dowodów na to, że SARS-CoV-2 może zarażać koty i psy. W Hongkongu właściciel psa zachorował na COVID-19 i prawdopodobnie nosicielem był pies.

Naukowcy debatują o znaczeniu tego przypadku dla epidemii. Na przykład prof. Jonathan Ball, profesor wirusologii molekularnej na University of Nottingham w Wielkiej Brytanii, mówi: „Musimy odróżnić prawdziwą infekcję od wykrycia obecności wirusa. Nadal uważam, że wątpliwe jest, w jaki sposób pojedynczy przypadek ma związek z epidemią ludzi, ponieważ większość globalnych epidemii spowodowana jest przenoszeniem się ludzi na ludzi ”.

Kontynuuje: „Musimy dowiedzieć się więcej, ale nie musimy wpadać w panikę - wątpię, że choroba może rozprzestrzenić się ze zwierzęcia na zwierzę lub na człowieka. Prawdziwym motorem wybuchu są ludzie”.

7. Maski na twarz chronią przed koronawirusem
Pracownicy służby zdrowia używają profesjonalnych masek na twarz, które ściśle przylegają do twarzy, aby chronić ich przed infekcją.

Maski jednorazowe raczej nie zapewnią takiej ochrony i nie będą blokować drobnych cząstek wirusowych. Jednak maska z tkaniny może zapobiec rozprzestrzenianiu się kropelek.

The Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zaleca, aby wszyscy ludzie nosili maski z tkaniny w miejscach publicznych, w których trudno jest zachować dystans 6 metrów od innych. Pomoże to spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa wśród osób bezobjawowych i tych, którzy nie wiedzą, że zarazili się wirusem.

Podczas noszenia maski konieczne jest przestrzeganie innych środków ostrożności, takich jak niedotykanie twarzy.

Maski chirurgiczne i N95 zapewniają lepszą ochronę, ale są one zastrzeżone tylko dla pracowników służby zdrowia.

8. Suszarki do rąk zabijają koronawirusa
Suszarki do rąk nie zabijają koronawirusa. Najlepszym sposobem na ochronę siebie i innych przed wirusem jest umycie rąk mydłem i wodą lub ściereczką na bazie alkoholu.

9. SARS-CoV-2 jest zmutowaną postacią przeziębienia
Koronawirusy to duża rodzina wirusów, z których wszystkie mają „kolczaste” białka na powierzchni. Niektóre z tych wirusów obierają ludzi jako głównego gospodarza i powodują przeziębienie. Inne koronawirusy infekują przede wszystkim zwierzęta.

Zarówno MERS, jak i zespół ostrej niewydolności oddechowej SARS rozpoczęły się u zwierząt i przeszły na ludzi.

10. Musisz być z kimś przez 10 minut, aby złapać wirusa
Im dłużej ktoś przebywa z zarażoną osobą, tym większe jest prawdopodobieństwo, że złapie wirusa, ale nadal można być zainfekowanym w bardzo krótkim czasie.

11. Płukanie nosa roztworem soli chroni przed koronawirusem
Nie ma dowodów na to, że płukanie nosa solanką chroni przed infekcjami dróg oddechowych. Niektóre badania sugerują, że ta technika może zmniejszyć objawy ostrych infekcji górnych dróg oddechowych, ale naukowcy nie stwierdzili, że może zmniejszyć ryzyko infekcji.

12. Możesz się zabezpieczyć, stosując wybielacz
Nie ma możliwości, aby wybielacz mógł przynieść korzyści zdrowotne.Jest to substancja żrąca i może powodować poważne uszkodzenia ciała.

13. Antybiotyki zabijają koronawirusa
Antybiotyki zabijają tylko bakterie ; nie zabijają wirusów.

14. Skanery termiczne mogą diagnozować koronawirusa
Skanery termiczne mogą wykryć, czy ktoś ma gorączkę. Jednak inne czynniki, takie jak grypa sezonowa, mogą również powodować gorączkę.

Objawy COVID-19 mogą pojawić się 2–10 dni po infekcji, co oznacza, że ktoś zarażony wirusem może mieć normalną temperaturę przez kilka dni przed rozpoczęciem gorączki.

15. Czosnek chroni przed koronawirusami
Niektóre badania sugerują, że czosnek może spowolnić rozwój niektórych gatunków bakterii. Jednak COVID-19 jest wywoływany przez wirusa i nie ma dowodów na to, że czosnek może chronić ludzi przed COVID-19.

16. Paczki mogą rozprzestrzeniać koronawirusa
Na podstawie wcześniejszych badań nad podobnymi koronawirusami, w tym tymi, które powodują SARS i MERS i są podobne do SARS-CoV-2, naukowcy uważają, że wirus nie może przetrwać na przesyłkach przez dłuższy czas.

CDC wyjaśnia, że ze względu na słabą przeżywalność tych koronawirusów na powierzchni istnieje prawdopodobieństwo bardzo niskiego ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa poprzez produkty lub opakowania przesyłane przez kilka dni lub tygodni w temperaturze otoczenia.

17. Domowe środki zaradcze mogą wyleczyć i chronić przed COVID-19
Żadne domowe środki zaradcze nie są w stanie ochronić przed COVID-19, w tym witamina C, olejki eteryczne, koloid srebra, olej sezamowy, czosnek, środki do czyszczenia akwariów, szałwia.

Najlepszym podejściem jest przyjęcie dobrego schematu mycia rąk i unikanie miejsc, w których mogą znajdować się chorzy ludzie.

18. Można być zainfekowany poprzez mocz i kał
Jest mało prawdopodobne, że tak się może stać. Według prof. Johna Edmundsa z London School of Hygiene & Tropical Medicine w Wielkiej Brytanii: Za każdym razem, gdy połykasz, połykasz śluz z górnych dróg oddechowych. W rzeczywistości jest to ważny mechanizm obronny. To przenosi wirusy i bakterie do jelit, gdzie są denaturowane w kwaśnych warunkach w naszych żołądkach. ”

- Dzięki nowoczesnym, bardzo czułym mechanizmom faktycznie można wykryć te wirusy w kale. Zazwyczaj patogeny te nie są zakaźne dla innych, ponieważ zostały zniszczone przez warunki panujące w jelitach.

Warto jednak zauważyć, że niektóre badania wskazują, że wirusy, które są podobne do SARS-CoV-2, mogą utrzymywać się w kale. Ostatnio jedno z doniesień opublikowanych w w JAMA stwierdza, że SARS-CoV-2 może być obecny w kale.

19. Wirus umiera wiosną, gdy temperatura wzrośnie
Niektóre wirusy, takie jak wirusy przeziębienia i grypy, rozprzestrzeniają się łatwiej w chłodniejszych miesiącach, ale nie oznacza to, że zatrzymują się całkowicie, gdy warunki stają się łagodniejsze. W tej chwili naukowcy nie wiedzą, jak zmiany temperatury wpłyną na zachowanie SARS-CoV-2.

20. Koronawirus jest najbardziej śmiercionośnym wirusem znanym człowiekowi
Chociaż SARS-CoV-2 wydaje się być poważniejszy niż grypa, nie jest to najgroźniejszy wirus, z jakim ludzie się spotykają. Inne, takie jak Ebola, mają wyższy wskaźnik śmiertelności.

21. Szczepionki przeciw grypie i zapaleniu płuc chronią przed COVID-19
Ponieważ SARS-CoV-2 różni się od innych wirusów, żadne istniejące szczepionki nie chronią przed infekcją.

22. Wirus powstał w laboratorium w Chinach
Pomimo wielu plotek w Internecie nie ma dowodów na to, że tak jest. W rzeczywistości ostatnie badania pokazują, że wirus jest naturalnym produktem ewolucji.

Niektórzy badacze uważają, że SARS-CoV-2 mogły nam przekazać nietoperze , co miało miejsce w przypadku SARS.

23. Wybuch pandemii zaczął się, ponieważ ludzie jedli zupę nietoperzy
Chociaż naukowcy są przekonani, że wirus zaczął się u zwierząt, nie ma dowodów na to, że pochodzi on z jakiejkolwiek zupy.

24. 5G pomaga w rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2
W miarę jak świat staje się coraz bardziej połączony, niektóre regiony wprowadzają technologię mobilną piątej generacji (5G). Gdziekolwiek ta technologia postawi stopę, pojawi się szereg teorii spiskowych.

Jedną z najnowszych teorii, które się pojawiają, jest to, że 5G jest odpowiedzialne za szybkie rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 na całym świecie.

Niektóre osoby twierdzą, że 5G może pomóc wirusom w komunikacji i często odwołują się do artykułu opublikowanego w 2011 roku. W tym badaniu autorzy stwierdzili, że bakterie mogą komunikować się za pomocą sygnałów elektromagnetycznych. Jednak eksperci kwestionują tę teorię, a SARS-CoV-2 jest wirusem, a nie bakterią.

Wuhan był jednym z pierwszych miast, które wypróbowały 5G w Chinach, co pomaga wyjaśnić pochodzenie niektórych z tych teorii. Jednak Pekin, Szanghaj i Kanton również wprowadziły 5G w tym samym czasie. Warto również zauważyć, że COVID-19 znacząco wpłynął na kraje o bardzo małym zasięgu 5G, takie jak Iran.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę