Garb się na zdrowie?

21.05.2019
Sztuka zdrowego siedzenia foto pixabay

Towarzystwo Radiologiczne Ameryki Północnej (RSNA) wykorzystało skany rezonansu magnetycznego, aby stwierdzić, że najodpowiedniejszą pozycją dla osób siedzących przy biurku jest kąt 135 stopni, a więc odchylenie do tyłu o 45 stopni w stosunku do idealnie prostej linii pleców.

W badaniu przeanalizowano naprężenia kręgosłupa spowodowane trzema typowymi pozycjami siedzących przy biurku – osoba: zgarbiona, wyprostowana pod kątem 90 stopni i odchylona do tyłu. Analiza przeprowadzona przez RSNA wykazała, że przesunięcie dysku jest najmniej ergonomiczne podczas siedzenia prosto pod kątem 90 stopni.

Naukowcy z Australii zauważyli, że okresowa zmiana sylwetki z wyprostowanej na odchyloną do tyłu jest dla człowieka lepsza niż próba utrzymywania jednej pozycji przez kilka godzin. Pamiętać należy jednak, że długotrwałe garbienie się może prowadzić do wielu powikłań medycznych, w tym zapalenia stawów, słabego krążenia oraz bólu barku i pleców.

Z kolei pracownicy Oddziału Fizjoterapii w Szpitalu Uniwersyteckim w North Tees przeprowadzili analizy, z których wynika, że niewielkie garbienie się podczas siedzenia może stanowić lepszą alternatywę niż stale utrzymywanie pozycji wyprostowanej.

Z uwagi na fakt, że wiele osób dorosłych spędza od siedmiu do dziesięciu godzin na dobę siedząc lub leżąc, każda z nich powinna regularnie brać udział w ćwiczeniach. Eksperci zalecają zmianę pozycji siedzącej co 30 minut.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę