Efekt jojo bardzo szkodliwy dla zdrowia

04.10.2018
Niestabilne chudnięcie to błą foto: pixabay

Ostatnio zrealizowane badania ostrzegają, że fluktuacja: masy ciała, ciśnienia krwi, cholesterolu i cukru we krwi wiąże się ze zwiększonym ryzykiem incydentów sercowo-naczyniowych, często prowadzących do śmierci.

Wahania wagi są głównym czynnikiem ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych – wynika z ostatnich badań, zrealizowanych przez naukowców z Uniwersytetu Katolickiego Korei w Seulu.

Pomiary obejmowały: masę ciała, skurczowe ciśnienie krwi, cholesteroli poziom cukru we krwi.

Zasadniczo badacze chcieli sprawdzić, czy wysoka zmienność analizowanych parametrów jest predyktorem problemów z sercem i negatywnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak udar.

Ich wnioski pojawiły się właśnie w czasopiśmie Circulation.

Badacze przeanalizowali dane zdrowotne zebrane od 6,7 mln osób, które na początku badania nie miały: cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi, podwyższonego poziomu cholesterolu, ani nie przechodziły zawałów serca.

Wszyscy uczestnicy tego programu, realizowanego w latach 2005-2012, przeszli co najmniej trzy różne badania stanu zdrowia. Rejestrowane informacje obejmowały m.in.: masę ciała, skurczowe ciśnienie krwi, cholesterol i poziom cukru we krwi na czczo.

Autorzy analizy doszli do wniosku, że duże wahania w wynikach pomiarów wiązały się z reguły z negatywnymi skutkami wpływającymi na incydenty sercowo-naczyniowe.

W porównaniu z osobami o stabilnych pomiarach (czynionych średnio przez 5,5 roku), badanym, u których zaobserwowano największą zmienność wszystkich czynników ryzyka, przypisano aż o 127 proc. większe ryzyko śmierci z tzw. przyczyn ogólnych, byli oni także o 43 proc. bardziej narażeni na atak serca i mieli 41 proc. wyższe ryzyko udaru.

Takie wyniki nie byłyby niczym zdumiewającym, gdyby dotyczyły po prostu pogarszających się parametrów określających stan zdrowia. Okazało się jednak, że zdecydowanie źle oddziałuje na organizm człowieka fakt sekwencyjnego polepszania się i pogarszania wyników. Tak więc walka z otyłością przeplatana efektem jojo gorzej wpływa na stan zdrowia w porównaniu ze stabilną wysoka nadwagą. Podobny negatywny efekt przynoszą zmiany poziomu cholesterolu i cukru we krwi.

Naukowcy oddzielnie oceniali zdrowie ludzi, których pomiary uległy poprawie lub pogorszeniu o ponad 5 proc. Zespół odkrył, że w obu przypadkach duża zmienność wiązała się ze zwiększonym ryzykiem zgonu.

- Lekarze powinni zwracać uwagę na zmienność nie tylko w pomiarach ciśnienia krwi pacjenta, jego cholesterolu i glukozy, ale także na fluktuację w masie ciała - zachęca autor badania, dr Seung-Hwan Lee.

- Próba ustabilizowania wyników może być ważnym krokiem w poprawie zdrowia - dodaje.

Badacze przyznają jednak, że nie analizowali przyczyn wahań masy ciała, cholesterolu, cukru we krwi, czy ciśnienia tętniczego.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę