Dmuchaj na herbatę

22.03.2019
Herbata? Tak, ale nie gorąca.

Nowe badania, opublikowane w „International Journal of Cancer”, wykazują związek pomiędzy piciem gorącej herbaty a ryzykiem rozwoju raka przełyku.

Naukowcy, kierowani przez dr. Farhada Islamiego, dyrektora Cancer Surveillance Research w American Cancer Society, przeanalizowali zwyczaj picia herbaty, ale nie zbierali ankiet jak to picie oceniają badani. Po prostu każdy z ankietowanych wyposażony został w specjalny termometr, dzięki któremu można było zbierać dane w zasadzie bez czynnego udziału pijącego.

Specjaliści przeanalizowali dane, obejmujące ponad 50 tys. osób w wieku od 40 do 75 lat, włączonych do badania “Golestan Cohort Study”.

Naukowcy obserwowali uczestników GCS średnio przez nieco ponad 10 lat (w latach 2004 - 2017). W tym czasie u 317 osób rozwinął się rak przełyku.

Uznano, że herbata „bardzo gorąca”, trudna do zaakceptowania, to ta o temperaturze ponad 60 st. Cel.

Naukowcy analizowali również czas jaki mija od zaparzenia do picia herbaty, najczęściej podawane są okresy od 2 do 6 minut oczekiwania.

Badanie wykazało, że picie 700 ml „bardzo gorącej” herbaty dziennie zwiększa ryzyko pojawienia się raka przełyku o 90 proc. - w porównaniu z piciem tej samej dziennej ilości zimnej lub letniej herbaty.

- Nasze wyniki znacząco wzmacniają istniejące dowody potwierdzające związek pomiędzy piciem gorących napojów a ryzykiem raka przełyku - podsumowują naukowcy.

Dr Farhad  Islami i jego koledzy przekonują, że dobrym zwyczajem powinno być picie napojów, w tym herbaty  o temperaturze poniżej 60 st. Cel.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę