Dieta zdrowa - dla każdego inna

06.07.2020
Dieta zdrowa dla każdego inna

Zdrowo się odżywiaj – łatwo powiedzieć! Należyte odżywianie jest nieocenione dla dobrego zdrowia. Na pytanie, konkretnie jaka dieta może pomóc w zachowaniu dobrego zdrowia nie ma niestety łatwej odpowiedzi. Próbowały ją znaleźć dwie grupy naukowców z Imperial College London (ICL). Podstawą ich badań była analiza metabolitów w moczu.

Metabolity to związki organiczne i nieorganiczne produkowane przez komórkiw wyniku przemian chemicznych zachodzących w organizmach.

Naukowcy opracowali szybki, pięciominutowy test moczu, na podstawie którego można stwierdzić w jaki sposób to co jemy wpływa na nasze zdrowie. Nie jest to trywialne zagadnienie, bo u każdego z nas powiązanie przyczyny ze skutkiem przebiega odmienną drogą.

- Po części winna jest ludzka ułomność co do systematycznego raportowania co i ile zjadamy każdego dnia. Śledzenie diety za pomocą aplikacji lub dzienników może prowadzić do niedokładnych raportów na temat tego, co naprawdę jemy - wyjaśnia autor badania Joram Posma z Departamentu Metabolizmu, Trawienia i Rozmnażania ICL.

Dodaje jednocześnie: badania pokazują, że nasza technologia może pomóc w uzyskaniu szczegółowych informacji na temat jakości diety i tego, czy jest to właściwy rodzaj diety dla indywidualnego „wizerunku” biologicznego.

Naukowcy z ICL wraz z partnerami z Northwestern University w Chicago, University of Illinois w Chicago oraz z Murdoch University w Australii opisali swoje badania w czasopiśmie Nature Food.

Na podstawie analiz moczu niemal 2 tys. uczestników eksperymentów naukowcy zidentyfikowali powiązania między 46 różnymi metabolitami a rodzajami stosowanych diet.

Współautor programu badawczego Paul Elliot z Katedry Epidemiologii i Medycyny Zdrowia Publicznego w ICL, wyjaśnia: dzięki starannie opisanej diecie i ciągłej analizie wydalanego moczu byliśmy w stanie ustalić powiązania między tym co jemy a wydalanymi w moczu metabolitami. W ten sposób możemy pomóc lepiej zrozumieć, w jaki sposób nasza dieta wpływa na zdrowie.

Zdrowe diety dają inną konfigurację metabolitów w moczu niż te związane z gorszymi markerami.

Rodzaj metabolitów wynika głównie z częstym spożywaniem: alkoholu, owoców cytrusowych, fruktozy, glukozy, czerwonych mięs i innych białek zwierzęcych, takich jak kurczaki. Również stężenie takich mikroelementów jak witamina C i wapń w znaczącym stopniu wpływa na rodzaj rejestrowanych metabolitów. Potwierdzono, że metabolity - mrówczan i sód są powiązane z otyłością i wyższym ciśnieniem krwi.

W ramach drugiego projektu badawczego, którego wyniki pojawiły się również w Nature Food, zespół ICL ponownie współpracował z naukowcami z Murdoch University, a także z naukowcami z Newcastle University i Aberystwyth University (Wielka Brytania).

Naukowcom udało się opracować, łatwy do przeprowadzenia, test moczu, który może ujawnić profil metaboliczny pacjenta w postaci tzw. wyniku dietetycznego metabolizmu (DMS).

Autorka badań Isabel Garcia-Perez z Imperial College mówi: nasza technologia może zapewnić cenne informacje o tym, jak żywność jest przetwarzana przez poszczególne osoby – dodam, że na różne sposoby - i może pomóc dietetykom opracować optymalną dietę dostosowaną do poszczególnych pacjentów.

Oceniając test, naukowcy przeprowadzili eksperymenty z 19 osobami, którym zalecono stosowanie jednego z czterech rodzajów diet (od bardzo zdrowych do niezdrowych) ściśle opartych na wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) . Najzdrowsi przestrzegali w 100 proc. zaleceń WHO, a najmniej zdrowi - zaledwie 25 proc. z nich.

Autorzy badania stwierdzili, że nawet wśród osób, które zgłaszały stosowanie takiej samej diety - występowały różnice w DMS.

Zalecenia WHO zawierają dużą swobodę w wyborze konkretnych pokarmów. Jedną z rekomendacji są na przykład: owoce, warzywa, rośliny strączkowe (np. soczewica i fasola), orzechy i produkty pełnoziarniste (np. nieprzetworzona kukurydza, proso, owies, pszenica i brązowy ryż).

Naukowcy odkryli, że im bardziej zdrowa jest dieta danej osoby, tym wyższy jest DMS. Osoby z wyższymi wynikami miały również niższy poziom cukru we krwi i wydalały wraz z moczem zwiększoną ilość …energii. Oznacza to, że osoba z wyższym DMS straci 4 dodatkowe kalorie dziennie, co odpowiada ok. 1500 kalorii rocznie, a tym samym uniknie ok. 215 g tkanki tłuszczowej rocznie.

Zespół bada zastosowanie tej nowej technologii u osób zagrożonych chorobami sercowo-naczyniowymi.

Badania sugerują, że nadszedł czas, aby wykorzystać nowe wyniki do spersonalizowania zaleceń dotyczących zdrowej żywności.

John Mathers z Newcastle University mówi: pokazujemy jak ludzie metabolizują tę samą żywność na bardzo indywidualne sposoby. Ma to wpływ na zrozumienie rozwoju chorób związanych z odżywianiem oraz na bardziej spersonalizowane porady dietetyczne w celu poprawy zdrowia.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę