Dieta obniży nadciśnienie?

15.03.2019

Dieta skutecznie radząca sobie z nadciśnieniem jest ideałem. Niestety, jak to ideał – bywa często niedościgniony. Odpowiedni dobór jedzenia jest ważny dla zdrowia, z pewnością może wspomóc walkę z nadciśnieniem, ale oczywiście nie zastąpi fachowej pomocy medycznej. Trzeba pamiętać o tym, zaznajamiając się z listą złożoną z 12 produktów uznanych przez naukowców za pomocne w obniżaniu nadciśnienia.

1. Jagody
Jagody i truskawki zawierają przeciwutleniające związki zwane antocyjanami (rodzaj flawonoidów).

Naukowcy przeprowadzili duże badanie z udziałem ponad 34 tys. osób z nadciśnieniem.

Okazuje się, że w przypadku osób stosujących produkty o najwyższym poziomie antocyjanów - głównie zawartych w jagodach i truskawkach – notowano 8 proc. redukcję ryzyka wysokiego ciśnienia krwi, w porównaniu z osobami o niskim spożyciu antocyjanów.

2. Banany
Banany zawierają dużo potasu, minerału, który odgrywa kluczową rolę w leczeniu nadciśnienia.

Według American Heart Association potas zmniejsza działanie sodu i łagodzi napięcia w ścianach naczyń krwionośnych.

Dorośli powinni dążyć do spożycia 4700 mg potasu dziennie. Inne potrawy bogate w potas to:
- awokado,
- halibut,
- grzyby,
- słodkie ziemniaki,
- pomidory,
- tuńczyk,
- fasola.

Uwaga, osoby z chorobami nerek powinny skonsultować się z lekarzem, ponieważ zbyt wiele potasu może im nie służyć.

3. Buraki
Jedno z nadań, przeprowadzonych w 2015 r. dowiodło, że picie soku z czerwonych buraków doprowadza do obniżenia ciśnienia krwi u osób z nadciśnieniem tętniczym (podczas eksperymentu serwowano ochotnikom ok. 1 szklanki soku dziennie przez 4 tygodnie.

Uczestnicy  tego badania notowały średni spadek ciśnienia krwi o ok. 8/4 mm Hg. Średnio pojedyncza dawka leku na ciśnienie krwi obniża jej wartość o 9/5 mm Hg.

Naukowcy sugerują, że na obniżenie ciśnienia krwi mają wpływ azotany zawarte w burakach.

4. Ciemna czekolada
Z przeglądu 15 badań wynika, że czekolada bogata w kakao (co najmniej 70 proc.) obniża ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem tętniczym. Zalecane jest spożywanie jednego kawałka czekolady każdego dnia.

5. Kiwi
Codzienna porcja kiwi może obniżyć ciśnienie krwi u osób z lekko podwyższonym jego poziomem. Okazało się, że spożywanie trzech kiwi dziennie przez 8 tygodni powodowało znaczące zmniejszenie zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego ciśnienia krwi, w porównaniu z jedzeniem jednego jabłka dziennie przez ten sam okres.

Kiwi są bogate w witaminę C, mogącą poprawić poziom ciśnienia krwi. Taki rezultat można uzyskać przyjmując dawki po ok. 500 mg witaminy codziennie przez ok. 8 tygodni.

6. Arbuz
Arbuz zawiera aminokwas zwany cytruliną, który może pomóc w opanowaniu wysokiego ciśnienia krwi.

Cytrulina pomaga organizmowi wytwarzać tlenek azotu, gaz, który rozluźnia naczynia krwionośne i zwiększa elastyczność tętnic. Efekty te wspomagają przepływ krwi, co może obniżyć wysokie jej ciśnienie.

7. Owies
Owies zawiera rodzaj błonnika zwanego beta-glukanem, który może obniżać poziom cholesterolu we krwi. Beta-glukan może również redukować ciśnienie krwi.

Z przeglądu 28 badań wynika, że większe spożycie błonnika beta-glukanowego może obniżać zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi.

8. Zielone warzywa liściaste
Warzywa takie są bogate w azotany, które pomagają kontrolować ciśnienie krwi. Niektóre badania sugerują, że spożywanie 1-2 porcji warzyw bogatych w azotany może zmniejszyć nadciśnienie już po dobie.

Przykłady roślin bogatych w azoyany:
- kapusta,
- koper włoski,
- sałata,
- szpinak,
- boćwina,

9. Czosnek
Czosnek jest naturalnym antybiotykiem i środkiem przeciwgrzybicznym. Jego główny składnik aktywny, allicyna, wpływa na obniżenie nadciśnienia.

Niektóre badania sugerują, że czosnek zwiększa produkcję tlenku azotu w organizmie, co pomaga rozluźnić mięśnie gładkie i rozszerzyć naczynia krwionośne. Zmiany te mogą zmniejszyć nadciśnienie (patrz arbuz).

10. Sfermentowana żywność

Sfermentowana żywność jest bogata w probiotyki, które odgrywają ważną rolę w utrzymaniu zdrowia jelit. Według badań, probiotyki mogą mieć niewielki wpływ na obniżenie wysokiego ciśnienia krwi.

Naukowcy zauważyli więcej wzmocnionych efektów u uczestników badania, którzy:
- spożywali wiele gatunków probiotyków bakterii,
- stosowali taką dietę regularnie przez ponad 8 tygodni,
- dziennie przyjmowali co najmniej 100 mld miliardów jednostek tworzących kolonie.

Sfermentowane produkty spożywcze zawarte są m.in. w:
- jogurcie naturalnym,
- ocie jabłkowym,
- miso.

11. Soczewica i inne rośliny strączkowe
Soczewica jest podstawą wielu diet na całym świecie, ponieważ to doskonałe źródło białka wegetariańskiego i błonnika.

W 2014 r. naukowcy, którzy badali wpływ diety bogatej w rośliny strączkowe na szczury, zdiagnozowali u tych gryzoni obniżone poziomy ciśnienia krwi i cholesterolu. Podczas badania 30 proc. diety szczurów opierała się o rośliny strączkowe, w tym: fasolę, groch, soczewicę i ciecierzycę.

12. Jogurt naturalny
American Heart Association uznało, że jogurt może zmniejszyć ryzyko nadciśnienia u kobiet.

Naukowcy odkryli, że kobiety w średnim wieku, które spożywały pięć lub więcej porcji jogurtu tygodniowo przez 18–30 lat, miały o 20 proc. mniejsze ryzyko nadciśnienia w porównaniu z kobietami w podobnym wieku, które rzadko jadły jogurt.

Mężczyźni, biorący udział w badaniu, nie mieli takich samych korzyści co kobiety, ale w ich przypadku spożycie jogurtu było zazwyczaj niższe.

Uwaga jednak, trzeba mieć świadomość, że badania te finansowała amerykańska National Dairy Council.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę