Dezynfekcja rąk – 15 sekund wystarczy

16.04.2019
Szybka dezynfekcja rąk - skuteczna foto pixabay

Zalecana przez WHO 30-sekundowa, sześciostopniowa technika dezynfekcji rąk nie jest bardziej skuteczna niż 15-sekundowa, trzystopniowa wersja opracowana przez naukowców z University Hospital Basel w Szwajcarii.

Nowe badania dotyczące technik dezynfekcji rąk zaprezentowano podczas Europejskiego Kongresu Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych (ECCMID) w Amsterdamie (13-16 kwietnia 2019 r.).

WHO zaleca stosowanie sześciostopniowej metody dezynfekcji poprzez wcieranie w dłonie środków dezynfekcyjnych na bazie alkoholu. Jednak wszystkie zalecane kroki w walce z drobnoustrojami z reguły nie są przestrzegane. Okazuje się o dziwo, że takie postępowanie jest całkiem racjonalne.

Ostatnie badania wykazują, że 15 sekund na dezynfekcję dłoni może być równie skuteczne w redukcji bakterii co 30-sekundowa metoda opracowana przez WHO.

W randomizowanym badaniu krzyżowym prof. Sarah Tschudin-Sutter i współpracownicy z University Hospital Basel w Szwajcarii przeanalizowali połączenie prostszej, trzyetapowej techniki z krótszym czasem aplikacji, wynoszącym 15 s.

20 zdrowych ochotników (w wieku od 18 do 51 lat) zostało losowo przydzielonych do mycia rąk zgodnie z czterema różnymi technikami. Były to techniki higieny rąk:
 - sześciostopniowa przez 30 s;
- sześciostopniowa przez 15 s;
- trzyetapowa przez 30 s;
- trzyetapowa przez 15 s.

Z uwagi, że wykonywano randomizowaną próbę krzyżową, każdy uczestnik wykonywał zadanie na cztery sposoby.

Wyniki pokazały, że 15-sekundowe sesje dezynfekcji był równie skuteczny w zmniejszaniu liczby bakterii na rękach uczestników eksperymentu w porównaniu z zalecanym 30-sekundowym pocieraniem dłoni i to niezależnie od techniki higieny rąk.

- Presja czasu i duże obciążenie obowiązkami pracowników służby zdrowia nie sprzyjają ścisłemu dochowaniu standardów higieny rąk. Nasze odkrycia sugerują, że skrócenie czasu pocierania dłoni i uproszczenie techniki mycia może być bezpieczną alternatywą, która jest łatwiejsza do spełnienia - mówi prof. Tschudin-Sutter.

Autorzy wskazują na kilka ograniczeń, z których najważniejszym jest to, że badanie oceniało skuteczność różnych technik higieny rąk i różnych czasów ich stosowania w warunkach eksperymentalnych. Wyników tych nie można zatem ekstrapolować na środowisko kliniczne. Zasygnalizowano również, że mierzono jedynie redukcję liczby bakterii, nie należy zatem wyciągać wniosków na temat wpływu różnych technik higieny rąk na przenoszenie patogenów.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę