Cukrzyca, nadciśnienie, śmierć i …sen

04.10.2019
Krótki sen nie sprzyja diabetykom i cierpiącym na nadciśnienie foto pixabay

W badaniu, analizującym dane ponad 1600 osób dorosłych stwierdzono, że osoby z nadciśnieniem tętniczym lub cukrzycą typu 2 bardziej są narażone na śmierć z powodu udaru mózgu lub choroby serca, jeśli …śpią krócej niż 6 godzin na dobę. Naukowcy opublikowali wyniki badań w czasopiśmie Journal of the American Heart Association.

W nowym badaniu dr Julio Fernandez - Mendoza z Pennsylvania State College of Medicine w Hershey z zespołem współpracowników przeanalizował dane 1 654 uczestników (wśród nich było 52,5 proc. kobiet w wieku od 20 do 74 lat).

Badacze podzielili uczestników na dwie kategorie według ryzyka kardiometabolicznego. Uczestnicy w jednej grupie mieli nadciśnienie lub cukrzycę typu 2, podczas gdy w drugiej znalazły się osoby po przebytym zawale lub udarze mózgu.

Naukowcy mieli dostęp do danych dotyczących czasu trwania snu uczestników (osoby badane zgodziły się na jednonocną ocenę w laboratorium snu w latach 1991-1998). Analitycy mieli również dostęp do rejestrów zgonów za lata 1992 - 2016 r.

Analiza ujawniła, że spośród 512 osób, które zmarły do 2016 r., 40 proc. przypadków zgonu miało związek z chorobą serca lub udarem, podczas gdy u blisko 25 proc. powodem śmierci była choroba nowotworowa.

Uwagę badaczy zwrócił fakt, że wśród osób z nadciśnieniem tętniczym lub cukrzycą typu 2 ryzyko zgonu z powodu choroby serca lub udaru mózgu było dwukrotnie wyższe - o ile osoby te spały krócej niż 6 godzin na dobę (w porównaniu z uczestnikami programu, którzy spali przez 6 godzin lub dłużej).

U osób cierpiących na nadciśnienie lub cukrzycę typu 2, które spały dłużej - zwiększone ryzyko przedwczesnej śmierci nie było znaczące. Natomiast uczestniczący w programie po zawale lub udarach, którzy spali krócej niż 6 godzin w nocy, podlegali prawie trzykrotnie większemu ryzyku śmierci.

- Chciałbym, aby konsultacje i badania dotyczące snu stały się integralną częścią systemów opieki zdrowotnej. Lepsza identyfikacja osób z konkretnymi problemami ze snem mogłaby potencjalnie prowadzić do lepszej profilaktyki, bardziej kompletnych metod leczenia, lepszych wyników oddalonych w czasie - sugeruje dr Fernandez-Mendoza.

Chociaż badania te uzupełniają dowody, że sen odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia, autorzy badania przyznają, że ich obecna analiza ma pewne ograniczenia. Zauważają m.in.,  że mieli dostęp tylko do danych dotyczących czasu snu podczas jednej nocy. Poza tym rejestry pochodziły z obserwacji laboratoryjnych, a więc wzorce snu uczestników były inne niż zwykle, ponieważ badane osoby przebywały w nieznanym dla nich środowisku.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę