Cudowne diety i blogerzy hochsztaplerzy

10.05.2019
Bolgowe diety bez wartości

Większość osób, podających cudowne sposoby na utratę wagi, nie ma pojęcia, o czym mówi - wynika z analizy przedstawionej ostatnio podczas Europejskiego Kongresu w sprawie Otyłości (ECO) w Glasgow.

Media społecznościowe, masowo udzielają porad na temat cudownych sposobów na odchudzanie. Znalezienie wartościowych informacji o skutecznej diecie za pośrednictwem internetu jest wyjątkowo trudne.

Badania wykazują, że tylko jeden z dziewięciu najbardziej popularnych blogerów w Wielkiej Brytanii, piszących o zdrowym odżywianiu, udziela rzetelnych porad, opartych na dowodach naukowych.

- Większość blogerów nie może być uznawana za wiarygodne źródło informacji dotyczących kontroli wagi, ponieważ często przedstawiają oni opinię jako fakt, a treści przez nich publikowane nie spełniają naukowych kryteriów dotyczących żywienia - powiedziała jedna z autorek badania, Christina Sabbagh, asystent naukowy w Obesity Action Scotland.

- Jest to szczególnie szkodliwe, gdyż treści zamieszczane przez blogerów docierają do bardzo szerokiego grona odbiorców - dodała Christina Sabbagh.

Badacze analizowali artykuły blogerów, którzy szczycą się posiadaniem ponad 80 tys. obserwatorów. Porady dietetyczne i plany posiłków - zostały przeanalizowane pod kątem wiarygodności zamieszczanych informacji. Oceniano m.in.: kompleksowość, przestrzeganie kryteriów żywieniowych, przejrzystość, fachowość publikowanych zaleceń.

Spośród dziewięciu osób, których materiały analizowano, tylko jedna zdała egzamin i uznano, że udziela wiarygodnych porad.

Jeśli chodzi o plany posiłków zamieszczanych na blogach, naukowcy przyjrzeli się 10 przepisom i przeanalizowali je pod kątem podstawowych informacji żywieniowych, w tym zawartości kalorii, cukru, soli i makroelementów. Tylko trzy plany spełniały oficjalne zalecenia w zakresie celów kalorycznych.

Ponadto ponad połowa blogerów przedstawia sugestie żywieniowe i opinie jako fakty, nie podając źródeł wiedzy.

- Nie jestem zaskoczona wynikami analizy, ponieważ nie ma żadnego systemu zatwierdzania tworzonych treści - powiedziała Kristin Kirkpatrick, licencjonowana dietetyczka, która pracuje naukowo w Cleveland Clinic Wellness Institute w Ohio.

- Dietetycy przechodzą wieloetapowe kształcenie, rozumieją złożone mechanizmy trawienia i metabolizmu. Często jesteśmy zmuszani spędzać cenny czas na obalaniu mitów, o których dowiadują się z mediów społecznościowych - dodała Kristin Kirkpatrick.

- Ta dezinformacja może podważyć wysiłki tych, którzy prowadzą kampanie oparte na dowodach - dodała Christina Sabbagh.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę