Co ma wspólnego spodziectwo z żywnością ekologiczną

18.10.2018
Spodziectwo związane z żywieniem? foto: pixabay

Odpowiedź brzmi „praktycznie nic”, ale w tym przypadku, zamiast wzruszyć ramionami, należałoby zastanowić się dlaczego brak związku jest tak istotny.

Metaananaliza publikacji naukowych (196 badań dotyczących mleka i tłuszczu mlecznego) wykazała znaczące różnice w składzie chemicznym mleka ekologicznego i konwencjonalnego. Pisząc bardziej szczegółowo, chodzi o istotnie wyższą zawartość kwasów omega-3, CLA, ALA, witaminy E oraz żelaza w porównaniu z mlekiem konwencjonalnym. Jednocześnie w mleku ekologicznym stwierdzono mniej jodu i selenu.

Dwa nowe, systematyczne przeglądy literatury naukowej, obejmujące wyniki kilku kohortowych badań matek i dzieci pokazały, że konsumpcja mleka, produktów mlecznych i warzyw ekologicznych przez kobiety ciężarne wiąże się z mniejszym ryzykiem pewnych chorób. Chodzi głównie o zmniejszone ryzyko wystąpienia egzemy i spodziectwa u dzieci oraz stanu przedrzucawkowego - u matek.

Profesor Carlo Leifert z Uniwersytetu Newcastle, który kierował badaniami, powiedział: Ludzie wybierają organiczne mleko i mięso z trzech głównych powodów: poprawy dobrostanu zwierząt, pozytywnego wpływu rolnictwa ekologicznego na środowisko i postrzeganych korzyści dla zdrowia. Jednak wciąż mało wiadomo na temat wpływu sposobu odżywiania na  zdrowie człowieka. Warto w tym kontekście wymienić chociażby spodziectwo.

- Zwierzęta hodowane ekologicznie produkują mleko i mięso, które mają wyższą zawartość pożądanych kwasów tłuszczowych, takich jak omega-3, i niższą kwasów tłuszczowych, które mogą prowadzić do chorób serca i innych przewlekłych schorzeń. Mleko ekologiczne ma także wyższą zawartością kwasów CLA, ALA, witaminy E oraz żelaza w porównaniu z mlekiem konwencjonalnym. Jednocześnie w mleku ekologicznym stwierdzono mniej jodu i selenu w porównaniu z mlekiem pozyskiwanym metodą zintensyfikowaną.

***

Oferujemy pomoc w leczeniu wad urologicznych u dzieci. Przede wszystkim zajmujemy się spodziectwem (rekordowa w skali kraju liczba 360 zabiegów rocznie), wnętrostwem, moczeniem nocnym. Spodziectwo, polegające na niedorozwoju obwodowego odcinka cewki, jest najczęściej występującą wadą wrodzoną cewki moczowej i prącia.

Konsultacje.recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. od 8.00 do 20.00 tel. 608 006 106, 608 006 108, recepcja@wmcenter.pl

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę