Cięższy noworodek, sprawniejszy organizm?

06.02.2020
Waga noworodka a wydolność organizmu foto pixabay

Szwedzkie badania wskazują na ciekawą zależność: wraz ze wzrostem masy urodzeniowej dziecka - wzrasta poziom wydolności sercowo - naczyniowej w dorosłym wieku.

Naukowcy podają, że wyższa masa urodzeniowa może przekładać się na lepszą sprawność sercowo - naczyniową w wieku dorosłym.

Naukowcy zmierzyli sprawność organizmu 286 761 Szwedów w wieku od 17 do 25 lat. Uczestnikom eksperymentu zlecono jazdę na ergometrze rowerowym, podczas której rejestrowano generowana moc. W tym samym eksperymencie wykorzystano dane określające masę urodzeniową ze szwedzkiego medycznego rejestru urodzeń.

Okazało się, że wraz ze wzrostem masy urodzeniowej rośnie wytwarzana podczas ćwiczeń moc maksymalna.

Przy każdym wzroście masy urodzeniowej o 100 g (w zakresie od 3,0 do 4,5 kg) obserwowano większy poziom generowanej energii o 1,74 wata. Oznacza to, że dzieci, których waga urodzeniowa wynosiła 3,8 kg w dorosłym wieku były w stanie wytworzyć, przy maksymalnym wysiłku o ok. 9 więcej watów energii, niż te, które urodził się z wagą 3,3 kg.

- Większa masa urodzeniowa oznacza wyższą sprawność sercowo-naczyniową – przekonuje główny autor badania Viktor H. Ahlqvist, doktorant w Instytucie Karolinska. Wyższa sprawność sercowo-naczyniowa wiąże się z kolei z zmniejszym ryzykiem zachorowalności i umieralności z przyczyn kardiologicznych.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę