Chroń się przed „tłustym” językiem

13.01.2020
Gruby język prowadzić może do bezdechu

Otłuszczony język może zwiększyć ryzyko obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). Stan taki występuje, gdy ludzie przestają na chwilę oddychać podczas snu. Otyłość jest istotnym czynnikiem ryzyka, ale nie można pomijać także wpływu stymulującego tę  przypadłość cofniętej szczęki oraz dużych migdałków.

Raport w tej sprawie opublikował w American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, zespół kierowany przez dr. Richarda Schwaba, szefa medycyny snu w Perelman School of Medicine na University of Pennsylvania.

Naukowcy, po przeanalizowaniu setek skanów z badań rezonansu, ocenili, że utrata masy ciała pozytywnie wpływa na górne drogi oddechowe, a obniżenie otłuszczenia języka jest głównym czynnikiem łagodzącym nasilenie OBS.

- Teraz wiemy, że otłuszczenie języka jest czynnikiem ryzyka w przypadku bezdechu sennego – przekonywał dr Richard Schwab. Według jego ustaleń języki pacjentów z otyłością i OBS są większe i zawierają wyższy procent tłuszczu w porównaniu do osób nie cierpiących na bezdech senny. Amerykańska Akademia Medycyny Snu zaleca lekarzom badanie tej zależności podczas badań przesiewowych.

Odkładanie się tłuszczu w języku oraz w innych strukturach otaczających górne drogi oddechowe ma szerokie implikacje w procesie leczenia – uważa dr Eric J. Kezirian , profesor otolaryngologia chirurgii głowy i szyi na University of Southern California.

Zespół dr. Schwaba ocenił 67 uczestników z otyłością i OBS od łagodnego do ciężkiego. Pacjenci w ciągu 6 miesięcy badań stracili ok. 10 proc. masy ciała w wyniku diety lub operacji odchudzania. Po utracie wagi i przeprowadzeniu kolejnego rezonansu magnetycznego zespół ocenił ilościowo zmiany utraty masy ciała, a także zmniejszenia struktur górnych dróg oddechowych. Ich wyniki w poziomie OBS poprawiły się średnio o 31 proc.

Liposukcja języka może wydawać się potencjalnym rozwiązaniem, ale Schwab wyjaśnia, że tłuszcz języka nie jest podatny na typowe odtłuszczenie.

- Nie ma sposobu, aby skoncentrować uwagę na utracie tłuszczu wyłącznie na języku - musisz schudnąć na całym ciele – przekonuje dr Michael W. Calik, adiunkt na University of Illinois.

Każdy, kto zmaga się z chrapaniem lub sennością, powinien zostać przebadany pod kątem OBS, nawet jeśli nie należy do typowej kategorii wysokiego ryzyka, bo nie jest otyły,

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę