Bóle kręgosłupa - przekleństwem pracy biurowej

11.09.2018
Siedząc tracisz zdrowie /foto: pixabay

Siedzenie zabija - to może zbyt egzaltowane stwierdzenie niestety niesie wiele prawdy. Faktem jest że, siedząca pozycja nie jest naturalnym sposobem spędzania życia przez człowieka.

Praca biurowa nie jest zatem najszczęśliwszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o utrzymywanie ludzkiego ciała w należytej kondycji. Walcząc ze złem niektórzy postawili nawet na biurka, przy których się nie siedzi tylko stoi, ale i to nie jest panaceum na bolączki, te literalne i te symboliczne.

Prof. Karen Jacobs, certyfikowana specjalistka ds. ergonomii i profesor kliniczny terapii zajęciowej na Uniwersytecie Medycznym w Bostonie - przekonuje, że podstawą jest postawienie na krzesła regulowane.

- Praca przy biurku na stojąco ma sens, ale tylko dla niektórych ludzi, dla większości z nas nie jest wskazana - mówi prof. Karen Jacobs.

- Nie zastanawiajmy się ile czasu należy spędzać siedząc, a ile stojąc, zamiast tego całą energię poświęćmy na częste przerwy w pracy biurowej. To naprawdę ważne, aby będąc dłuższy czas w pozycji statycznej, robić systematyczne przerwy - mówi prof. Karen Jacobs. - Może to być krótka przerwa, mniej więcej dwie minuty co 20 do 30 minut. - Wstań z miejsca, przespaceruj się, zrób to nie tylko dla dolnego odcinka kręgosłupa, ale także dla oczu, szyi i ramion – twierdzi uczona.

Oczywiście łatwiej to powiedzieć niż zrobić, a więc prof. Karen Jacobs zaleca korzystanie z zewnętrznego przypomnienia. Możesz ustawić powtarzający się alarm w telefonie lub przetestować dedykowany program komputerowy, na przykład Big Stretch Reminder (dla systemu Windows) lub Stretchly (dla systemów Windows, Mac i Linux).

Jacobs zaprojektowała bezpłatny program Stretch Breaks for Kids, dostępny także w wersji dla dorosłych, korzystając z niego w sposób naturalny niesiemy ulgę różnym odcinkom kręgosłupa.

- Jeśli siedzisz w fotelu i zaczynasz czuć się niekomfortowo, wstań i wpraw swoje ciało w ruch - przekonuje prof. Karen Jacobs.

***
Warsaw Medical Center nie twierdzi, że opanowało procedury, dzięki którym osoby zmagające się z bólem, niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, pozbędą się cierpienia. Takich cudownych metod rozprawiania się z dolegliwościami bólowymi, po prostu nie ma. Są natomiast specjaliści, którzy na co dzień zajmują się leczeniem bólu. Można ich spotkać na terenie Warsaw Medical Center: przebadają, zdiagnozują, ocenią i wdrożą optymalną terapię celowaną.

Bólu nie da się zniwelować najbardziej nawet przemyślanym rozporządzeniem, najbardziej szczegółowymi procedurami. Tylko bogate doświadczenie stojące po stronie lekarza (najczęściej lekarza anestezjologa), daje rękojmię skutecznego uśmierzania bólu. To oni czynią prawdziwym stwierdzenie, że choroba nie musi boleć.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę