Biegaj na zdrowie

12.11.2019
Bieganie dobre na zdrowie

Naukowcy chcieli wiedzieć czy bieganie w rzeczywistości zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób onkologicznych i sercowo – naczyniowych. Doszli do wniosku, że tak, ale w dalszym ciągu nie wiedzą dlaczego tak się dzieje.

Gdy systematycznie biegasz – obniżasz ryzyko zachorowania na raka, oddalasz także perspektywę pojawienia się problemów sercowo – naczyniowych. Taką tezę ukuli specjaliści analizujący wyniki 14 badań z udziałem 222 149 osób, których stan zdrowia śledzono przez okres od 5,5 do 35 lat. Ich praca opublikowana została właśnie w British Journal of Sports Medicine.

W trakcie prowadzonych badań zmarło 25 951 osób. Zdaniem naukowców zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy regularnie biegali - obciążeni byli 27 proc. mniejszym ryzykiem śmierci w stosunku do osób, które nie miały w zwyczaju robić przebieżek.

Biegacze amatorzy rzadziej umierali z powodu chorób układu krążenia (o 30 proc.) i ze względu na nowotwory (o 23 proc.) niż osoby twierdzące, że stronią od biegania.

Tymczasem nawet małe dawki aktywności fizycznej związanej z bieganiem - na przykład raz w tygodniu po 30 – 40 minut, przy prędkości poniżej 8 km/h - wiążą się ze znaczącymi korzyściami zdrowotnymi. Bieganie jest zatem dobrą opcją dla tych, dla których główną przeszkodą w wykonywaniu wystarczającej ilości ćwiczeń jest brak czasu - sugerują naukowcy.

Analiza wykazała jednocześnie, że zwiększanie dawki treningu ponad 60 minut tygodniowo nie wiąże się z dalszym obniżeniem ryzyka śmierci.

Tezę, wskazującą na dobrodajny wpływ biegania na ludzkie zdrowe, trzeba traktować z dużą ostrożnością, chociażby dlatego, że aktywni biegacze z reguły zdecydowanie bardziej dbają o zdrowie (dieta, inne sporty) niż osoby preferujące schabowe i pilot od telewizora.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę