Białko odpowiedzialne za uporczywy ból

16.10.2019
Jak eliminować uporczywy ból foto pixabay

Nowe badania na gryzoniach wskazują na specyficzne białko, które odgrywa znaczącą rolę w utrzymywaniu się przewlekłego bólu. Odkrycie to może prowadzić do opracowania skutecznych środków terapeutycznych, które likwidowałyby stan odczuwania długotrwającego bólu.

Według National Institutes of Health (NIH) stan chorobowy, uraz, operacja lub stan zapalny zwykle powodują przewlekły ból. Termin ten odnosi się do każdego bólu, który trwa dłużej niż trzy miesiące. W wielu przypadkach przyczyna tego stanu rzeczy pozostaje nieznana. Z reguły czynnik inicjujący pojawienie się bólu można precyzyjnie wskazać, ale powód, dla którego ból ten utrzymuje się przez dłuższy czas - pozostaje tajemnicą.

Naukowcy z Icahn School of Medicine w Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku wskazali, na konkretne białko, które jest odpowiedzialne za odczuwanie bólu przez długi czas. Kierująca badaniami prof.  Venetia Zachariou, skoncentrowała swoją uwagę na białku RGS4, które należy do rodziny związków regulujących m.in. czas i nasilenie przekazywania sygnału. Różne obszary mózgu, odpowiedzialne za nastrój, ruch, poznanie i procesy prowadzące do uzależnień - podlegają w mniejszym lub w większym stopniu oddziaływaniu RGS4. Na jego aktywność mają wpływ m.in. leki psychotropowe, stres i kortykosteroidy (hormony kory nadnerczy).

W badaniu naukowcy wyzwalali ból u gryzoni, uszkadzając nerw lub powodując jego zapalenie. Następnie dokonywali ablacji genu, który odpowiada za ekspresję białka RGS4. W ten sposób analizowali rolę tego specyficznego białka w wywoływaniu, nasilaniu i utrzymywaniu się bólu.

Wyłączenie genu stymulującego RGS4  nie wpłynęło znacząco na proces indukcji przewlekłego bólu, jednak pomogło myszom wyzwolić się z objawów „nadwrażliwości czuciowej”, związanej ze stanami chorobowymi.

Myszy po trzech tygodniach od ablacji genu powiązanego z RGS4 nie odczuwały bólu związanego z uszkodzeniem nerwu. W efekcie gryzonie te były zdecydowanie bardziej aktywne niż inne osobniki biorące udział w eksperymencie.

Zmniejszenie ekspresji RGS4 w obszarze mózgu, który przetwarza ból i odbiera sygnały z rdzenia kręgowego, pomogło myszom wyzwolić się z objawów nadwrażliwości na ból.

- Nasze badania ujawniają, że to właśnie RGS4 przyczynia się do przejścia od bólu ostrego i podostrego do patologicznych stanów bólowych i do utrzymywania się bólu - komentuje prof. Venetia Zachariou.

- Przewlekłe stany bólowe wpływają na wiele procesów neurochemicznych, a leki jednokierunkowe raczej mają niską skuteczność. Zatem odkrywanie roli wielofunkcyjnego białka, które zapewne ma kluczowe znaczenie w utrzymywaniu się bólu, jest ekscytujące - mówi prof. Venetia Zachariou.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę