Białaczka zdemaskowana

17.01.2019
Na tropie tajemnic białaczki foto pixabay

Rozszyfrowano mechanizm stymulujący wzrost komórek białaczki, to ścieżka wiodąca do szerszej drogi, na końcu której należy oczekiwać nowych, skutecznych metod leczenia nowotworu krwi.

Chemioterapie, stosowane przy ostrej białaczce szpikowej (AML), są wysoce toksyczne i często nie dają trwałych remisji.

Wiadomo, że komórki białaczki mają nadaktywny poziom białka zwanego β-kateniną, który może stymulować rozwój raka. Białko to w jądrze komórek, może wspomagać aktywację genów, w wyniku czego dochodzi do rozwoju białaczki. Aktywność β-kateniny w wysokim stopniu określona jest przez interakcje, jakie tworzy z innymi białkami w komórce.

Do tej pory aktywność β-kateniny w jądrze komórek białaczki była słabo poznanym procesem. Badacze z University of Sussex, Bristolu i Cardiff odkryli “partnera” białkowego, który pomaga w rozwoju komórek białaczki. Ich odkrycie może doprowadzić do opracowania nowych strategii terapeutycznych w leczeniu AML.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Haematologicadr prof. Rhys Morgan, wykładowca nauk biomedycznych na Uniwersytecie w Sussex, zauważył, że białko LEF-1 może aktywnie kontrolować poziom β-kateniny w jądrze komórek białaczki szpikowej. To pierwsze badanie, w którym ujawniono, że taki mechanizm jest aktywny w komórkach białaczkowych, a także pierwszy, który wskazuje “partnerów” oddziaływań β-kateniny w komórkach krwi.

Prof. Rhys Morgan powiedział: ukierunkowanie ruchu β-kateniny za pośrednictwem partnera takiego jak LEF-1 może być skuteczną strategią leczenia białaczki. Zastrzegł jednocześnie: nasza praca jest na bardzo wczesnym etapie i celowanie w aktywność β-kateniny nie będzie rozwiązaniem dla wszystkich przypadków i podtypów białaczki.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę