Alkohol zwiększa ryzyko udaru

05.04.2019
Alkohol a udar

Zwolennicy alkoholu wskazują na badania (np. to opublikowane w 2016 r. w czasopiśmie BMC Medicine) sugerujące, że umiarkowane spożycie alkoholu może mieć działanie ochronne przeciwko udarowi.

Przeciwnicy picia mocnych trunków mają jednak także mocy oręż w postac badan naukowych Należą do nich ustalenia poczynione przez zespoły naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie, Uniwersytetu Pekińskiego, Chińskiej Akademii Nauk Medycznych oraz Pekińskiego Związku Medycznego w Pekinie. Uczeni dowiedli, że umiarkowane picie nie tylko nie chroni przeciw incydentom sercowo - naczyniowym, ale wprost zwiększa ryzyko udaru mózgu.

Odkrycia, które pojawiły się w czasopiśmie The Lancet, opierają się na analizie danych zebranych od ponad 0,5 mln osób w Chinach.

Naukowcy postanowili skupić się na populacji chińskiej, ponieważ wielu ludzi pochodzenia wschodnioazjatyckiego doświadcza czegoś, co nazywa się „syndromem spłukiwania Azji” - kiedy spożywają alkohol, ich twarze stają się czerwone (zaczerwienione) i przybierają zauważalny blask.

Organizm ludzi z tym syndromem nie są w stanie prawidłowo rozłożyć niektórych składników alkoholu, a to z powodu pewnych wariantów genetycznych specyficznych dla azjatyckiej populacji.

U ludzi pochodzenia europejskiego i afrykańskiego organizm rozkłada aldehyd octowy wystarczająco szybko. Natomiast w populacjach z Azji Wschodniej nie dzieje się tak z powodu obecności pewnego wariantu genu ALDH2 o nazwie rs671. Z kolei wariant genu ADH1B, rs1229984, który jest tak samo powszechny wśród osób pochodzenia wschodnioazjatyckiego - podwyższa współczynnik klirensu alkoholu we krwi, zwiększając w ten sposób tolerancję na procentowe trunki.

W badaniu naukowcy ocenili informacje dostarczone przez 512 715 dorosłych z Chin, którzy wzięli udział w inicjatywie China Kadoorie Biobank. Pierwszym krokiem było sprawdzenie, czy ochotnicy mieli warianty genetyczne rs671 lub rs1229984.

Uczestnicy dostarczali informacje dotyczące nawyków związanych z piciem i ze zdrowiem w ciągu 10-letniego okresu obserwacji.

Wykorzystując wszystkie te dane, badacze starali się ustalić, jaki jest związek między umiarkowanym spożyciem alkoholu a ryzykiem udaru.

- Wykorzystanie genetyki jest nowatorskim sposobem oceny wpływu alkoholu na zdrowie i wyjaśnienia, czy umiarkowane picie naprawdę ma charakter ochronny, czy też wręcz przeciwnie - szkodliwy - mówi epidemiolog i wykładowca Iona Millwood, która współprowadziła badanie. - Nasze analizy genetyczne pomogły nam zrozumieć związki przyczynowo-skutkowe - zauważa.

- Mężczyźni piją ponad 20 razy więcej niż kobiety, więc te dwa warianty (genetyczne) mają duży bezwzględny wpływ na spożycie alkoholu tylko wśród mężczyzn - piszą naukowcy w swoim artykule.

Wśród kobiet mniej niż 2 proc. zgłosiło, że spożywało alkohol w danym tygodniu, a kiedy piją, czynią to w znacznie niższych dawkach niż mężczyźni. W związku z tym naukowcy przyjrzeli się kobietom jako grupie kontrolnej w tym badaniu.

Patrząc na męską populację, odkryli, że osoby z dwoma wariantami genetycznymi - które sporadycznie piły alkohol - miały niższe ryzyko wysokiego ciśnienia krwi i udaru.

Po przeprowadzeniu porównań naukowcy doszli do wniosku, że spożycie alkoholu - nawet z umiarem - może zwiększyć ryzyko udaru niedokrwiennego aż o 35 proc. (na każde cztery dodatkowe napoje alkoholowe dziennie lub 280 gramów alkoholu na tydzień). Nie ma ochronnego wpływu umiarkowanego spożycia alkoholu przeciwko udarowi - uważa współautor badań prof. Zhengming Chen.

Chociaż naukowcy przyznają, że nie mogli odtworzyć tego badania w kohorcie pochodzenia europejskiego, ponieważ populacje te zazwyczaj nie mają dwóch wariantów genetycznych, to jednak twierdzą, że obecne wyniki są istotne dla wszystkich populacji.

- Udar mózgu jest główną przyczyną śmierci i niepełnosprawności - zauważa współautor badań prof. Liming Li. To duże, wspólne badanie wykazało, że liczba udarów jest zwiększona przez alkohol.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę