Alkohol dewastuje pamięć krótkotrwałą

02.08.2019
Alkohol dewastuje mózg, ale jest nadzieja foto pixabay

Uszkodzenia mózgu w chorobie alkoholowej to stan przypominający objawami demencję, podłoże zmian patologicznych jest jednak wciąż mało rozpoznane - uważają specjaliści z Alcohol Change UK.

Pacjenci zmagający się z chorobą alkoholową często trafiają do szpitali psychiatrycznych z powodu upośledzenia funkcji mózgu. Stan takich osób utrudnia im przetwarzanie nowych informacji,  często się mylą, cierpią na deficyt pamięci krótkotrwałej.

Dolegliwości i ułomności spowodowane są obumieraniem komórek mózgowych pozbawionych substancji odżywczych, głównie witamin.

- Mówimy o stanie, który jest wynikiem długotrwałego intensywnego picia - tłumaczy Andrew Misell z Alcohol Change UK. Nałogowcy mogą być agresywni, ale także zagubieni, mylący fakty, miejsca i czas. 

Zespół specjalistów w Royal Liverpool Hospital leczył w 2018 r. 79 alkoholików z chorobami mózgu. Pacjenci proszeni byli o poddanie się testowi wykorzystywanemu do diagnozowania otępienia. Skanowano także ich mózgi, aby skorelować stopień choroby z obrazem zmian patologicznych. Naukowcy często stosowali do opisu skanów sformułowanie “skurczenie mózgu”. 

- Przebywając długie godziny z pacjentami mogę ocenić, jak się myją i ubierają, w jaki sposób przygotowują podstawowe jedzenie, jak oceniają bezpieczeństwo na drodze, jaką mają zdolność do zarządzania finansami, to bardzo przygnębiający obraz  - przekonuje terapeuta zajęciowy Jenna Simons. Tłumaczy ona: jeśli będą gotować, a rozbrzmi dzwonek do drzwi, mogą zapomnieć o gotowaniu i rozpocząć na przykład oglądanie telewizji, więc ryzyko pożaru jest istotne. Podobnie jest z innymi codziennymi czynnościami - uświadamia terapeutka..

Mark Jones (lat 55) przyznaje, że od lat jest alkoholikiem. - Zawsze cieszyłem się kieliszkiem wina - powiedział. - Szklanka wina stała się dwiema szklankami, później butelką, dwoma butelkami dziennie - przyznaje uzależniony mężczyzna. - Nie wiedziałem co robiłem minutę wcześniej, traciłem równowagę i potrzebowałem chodzika, aby się przemieszczać - wszystko to było konsekwencją spożywania alkoholu - tłumaczy Mark Jones. - Chociaż nie wierzę, że praca z terapeutami przywróci mi w stu procentach zdrowie, to stan mój znacznie się poprawił odkąd mogę korzystać z zajęć terapeutycznych - uważa mężczyzna.

- Jedną z rzeczy, co do której mamy pewność to fakt, że w przeciwieństwie do innych form demencji, takich jak na przykład choroba Alzheimera, postęp choroby alkoholowej nie jest nieunikniony - mówi Andrew Misell. - Można to odwrócić, alkoholików da się nauczyć jak w miarę poprawnie egzystować w ich stanie. Jesteśmy w stanie jeszcze raz nauczyć ich rzeczy, o których zapomnieli, jak je wykonywać - dodaje Andrew Misell.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę