Aktywność fizyczna odżywcza dla mózgu, ale bez przesady

01.10.2019
Co się dzieje z mózgiem podczas wysiłku fizycznego?

Badanie, opublikowane w Current Biology, wskazuje, że nadmierny trening może powodować u sportowca nie tylko zmęczenie fizyczne, ale i psychiczne.

Pomysł na realizację tego projektu wyszedł z francuskiego National Institute of Sport, Expertise, and Performance, który przygotowuje sportowców do rywalizacji olimpijskich. W badaniu sprawdzono obciążenie treningowe triathlonistów. Wyniki pokazują u zmęczonego człowieka zmniejszoną aktywność w części mózgu, która jest niezbędna do podejmowania decyzji.

Naukowcy, prowadzący badanie, zauważyli, że zbyt intensywny trening fizyczny łączy się z formą zmęczenia psychicznego występującą po intensywnej pracy umysłowej.

Zdecydowana większość sportowców, biorących udział w badaniu, działała impulsywnie, nastawiając się na natychmiastowe uzyskanie nagrody, a rezygnując z celów, których osiągnięcie zajęłoby więcej czasu.

Badanie wykazało, że dzieje się tak, ponieważ zarówno trening sportowy, jak i intensywna praca poznawcza wpływają na ten sam obszar mózgu, zwanej grzbietowo-boczną korą przedczołową.

- Syndrom przetrenowania, powodujący jednocześnie pogorszenie zdolności poznawczych ma sens – powiedział dr Elan Goldwaser, specjalista medycyny sportowej w New York-Presbyterian/Columbia and its Sports Performance Institute.

- W rzeczywistości przetrenowanie to coś więcej niż tylko przejściowe zmęczenie mięśni, czy deficyt poznawczy. Taki stan z reguły  powoduje wiele innych skutków zdrowotnych. Cały zespół nieprawidłowości może ujawnić się z powodu przetrenowania, a mózg nie jest wyjątkiem – uważa dr Elan Goldwaser.

- Kiedy zaczynasz czuć się zmęczony podczas ćwiczeń, a szczególnie masz trudności z mówieniem, z myśleniem, z zebraniem myśli - ważne jest, aby zwolnić i zrobić przerwę – przekonuje dr Robert Glatter, profesor medycyny ratunkowej w Lenox Hill Hospital, Northwell Healthcare.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę