10 minut aktywności fizycznej tygodniowo może uratować przed śmiercią

21.03.2019
Trochę ruchu wiele znaczy dla zdrowia foto pixabay

Badania wykazują, że angażowanie się nawet w niewielką aktywność fizyczną - w tym w tak spokojne zadania, jak ogrodnictwo – może pomóc w ochronie mózgu i układu krążenia przed poważnymi schorzeniami, prowadzącymi nawet do śmierci.

Badania, których wyniki pojawiły się właśnie  w British Journal of Sports Medicine - wskazują, że ludzie, spędzający nawet krótki czas na aktywności fizycznej - chronią się przed ryzykiem przedwczesnej śmierci m.in. związanej ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi, ale także chorobami nowotworowymi.

Była to wspólna praca przeprowadzona m.in. przez naukowców z Shandong University w Jinan (Chiny), University of Texas Medical Branch w Galveston oraz University of Minnesota w Minneapolis (USA).

Naukowcy przeanalizowali dane dostępne w ramach National Health Interview Surveys (seria corocznych ankiet, w których Amerykanie udzielają informacji na temat swoich nawyków zdrowotnych i stylu życia).

Kierujący pracami analitycznymi Min Zhao wraz ze współpracownikami przyjrzeli się informacjom zebranym w latach 1997–2011 od 88,2 tys. dorosłych obywateli USA, w wieku od 40 do 85 lat. Skrupulatnie zebrano dane, obejmujące ocenę stanu zdrowia i aktywności fizycznej i połączono je z informacjami z krajowych rejestrów zgonów.

Zespół oszacował, że jedna minuta intensywnych ćwiczeń odpowiada dwóm minutom zajęć fizycznych o umiarkowanej intensywności takich jak ogrodnictwo, taniec lub szybki spacer. W analizie naukowcy uwzględnili jedynie te aktywności fizyczne, które trwały co najmniej 10 minut tygodniowo.

Badacze odkryli, że w przeciwieństwie do osób, które nie uprawiały żadnej aktywności fizycznej, ci którzy tygodniowo przeznaczali od 10 do 59 minut na umiarkowaną, swobodną aktywność fizyczną, byli mniej narażeni o 18 proc. na ryzyko zgonu.

U ludzi, którzy uprawiali umiarkowaną aktywność fizyczną nieco dłużej - od 150 do 299 minut tygodniowo - ryzyko zgonu było o 31 proc. niższe. Ci, którzy spędzali tygodniowo co najmniej 1500 minut na aktywności fizycznej, byli narażeni na mniejsze ryzyko śmierci już o 46 proc.

Naukowcy zaobserwowali tego typu powiązania także w przypadku śmierci związanej z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu sercowo – naczyniowego. Osoby, które spędzały od 10 do 59 minut tygodniowo na spokojnym wysiłku fizycznym, „obniżały” o 12 proc. ryzyko śmierci. U ludzi, którzy byli aktywni przez 120 – 299 minut w każdym tygodniu, takie ryzyko było o 37 proc. niższe.

Uwaga, naukowcy zauważyli, że angażowanie się w aktywność fizyczną przez wyraźnie dłuższy okres niż 1500 minut tygodniowo nie przynosi żadnych dodatkowych korzyści zdrowotnych.

Autorzy przyznają, że wykonali badanie obserwacyjne, które nie jest w stanie określić związków przyczynowo - skutkowych. Zauważają również, iż znaczna wielkość danych czyni je reprezentatywnymi, a uzyskane wyniki potwierdzają istniejące wyobrażenia o korzyściach z angażowania się w umiarkowaną aktywność fizyczną.

Naukowcy przyznają, iż uczestnictwo w umiarkowanej aktywności fizycznej przez 1500 minut tygodniowo jest trudne do osiągnięcia dla pracującej osoby dorosłej, więc radzą: udział w intensywnych ćwiczeniach jest bardziej efektywny czasowo niż wysiłek fizyczny o umiarkowanym natężeniu.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę