Masaż skutecznie trafia w ból

26.06.2018

Terapia, z wykorzystaniem masażu, może być skutecznym sposobem łagodzenia bólu. Doświadczenie w tym względzie lekarzy, masażystów i pacjentów powinno zachęcać do włączania masażu do programów leczenia bólu.

Masaż jest skuteczną metodą zapewniającą  długotrwałą ulgę pacjentom cierpiącym na przewlekłe bóle krzyża - wynika z badań opisanych w Archives of Internal Medicine pod tytułem “Randomizowane badanie porównujące tradycyjną chińską akupunkturę leczniczą, masaż terapeutyczny i edukację samopomocy w zakresie przewlekłego bólu w dolnym odcinku pleców” (Arch Intern Med. 23 kwietnia 2001 r. 161 (8): 1081-8).

Inne dane dowodzą, że masaż terapeutyczny sprzyja rozluźnieniu oraz łagodzi ból i zmniejsza lęk u hospitalizowanych pacjentów z rakiem. Ustalenia te zostały opisane w pracy “Zastosowanie masażu terapeutycznego jako interwencji pielęgniarskiej w celu zmiany lęku i postrzegania bólu nowotworowego” (Cancer Nurse. kwiecień 1993 r. 16 (2): 93-101).

Kolejne badania, które wskazują na pozytywne efekty masażu w zmniejszaniu intensywności bólu u pacjentów z rakiem, opisane zostały przez grupę naukowców w pracy “Wyniki masażu terapeutycznego hospitalizowanych chorych na raka” (J Nurs Scholarsh. 2002. 34 (3): 257-62).

Badania, przeprowadzone przez Quinna, Chandlera i Morase wykazały, że terapia masażu (specyficzna dla mięśni) jest skuteczna w ograniczaniu występowania przewlekłych bólów głowy (Journal of Public Health Oct. 2002 r.).

Badanie pilotażowe z 2000 r., przeprowadzone przez dr. Gregory P. Fontana z Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles, wykazało, że masaż zmniejsza ból i skurcze mięśni u pacjentów po wielokrotnych nacięciach. 95 proc. pacjentów uznało, że masaż był istotną, pozytywną częścią ich terapii w szpitalu. Znamienne, że już po kilku dniach po wdrożeniu masażu zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe wyraźnie spadało.

Nie można pomijać faktu, że terapia masażem pomaga pacjentom stać się bardziej świadomymi ich ciał. Masażysta nie tylko łagodzi bóle mięśni i innych tkanek miękkich, ale także ma wpływ na pacjenta dzięki samemu dotykowi. Jest to szczególnie widoczne w przypadku kobiet po mastektomii. Amazonki często korzystają z różnych form masażu, które koncentrują się na drenażu limfatycznym i walce z bólem mięśni. Ważne, że masaż nie tylko pozwala im lepiej radzić sobie z bólem, ale także zwiększa pewność siebie.

Instrukcja dla amerykańskich szpitali autorstwa Joint Commission on Accreditation of Healthcare Organizations (JCAHO), zaleca masaż jako terapię niefarmakologiczną, która może być z powodzeniem stosowana w leczeniu bólu.

Niektóre szpitale standardowo zatrudniają masażystów w zespołach opieki nad pacjentami, zajmujących się zwalczaniem bólu. Do zespołów tych z reguły należą: lekarz, pielęgniarki, dietetyk, instruktor jogi, kapelan i masażysta właśnie. JCAHO zaleca, aby przeprowadzać dalsze badania, w celu oceny skuteczność działania takich zespołów w terapii różnych rodzajów bólu.

Ważne, aby masażyści zwracali uwagę na funkcjonowanie całego organizmu chorego, opieka terapeutyczna nie powinna koncentrować się wyłącznie na miejscu bólu

Masaż ma pozytywny wpływ na pacjentów z ostrym lub przewlekłym bólem. Istnieje wystarczająco dużo badań, aby zachęcić masażystów oraz specjalistów od przezwyciężania bólu do nawiązywania ścisłych zawodowych relacji. Nie tylko w szpitalach, ale także w klinikach, prywatnych gabinetach lekarskich i w domach opieki.

Masz problem? Skonsultujemy, doradzimy, pomożemy.

mgr Dorota Ślebioda poniedziałki i czwartki 10.00 - 18.00.

Zapisy, informacje: od pon. do piąt. od 8.00 do 20.00 tel. 608 006 106, 608 006 108, recepcja@wmcenter.pl

 

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę