Marihuana sprzymierzeńcem plemników?!

07.02.2019
Plemniki w oparach marihuany foto pixabay

Mężczyźni, którzy w pewnym momencie swojego życia palili marihuanę, mają większą liczbę plemników niż osoby nigdy nie mające styczności z tym narkotykiem - taką kontrowersyjną tezę stawiają naukowcy z Uniwersytetu Harvarda.

Wyniki badania, przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda (opublikowano je w najnowszym wydaniu czasopisma Human Reproduction), są niezwykle intrygujące. Rodzi się pytanie co było przyczyną, a co skutkiem, ale po kolei.

Naukowcy zbadali 1443 próbek nasienia, pochodzących od 662 mężczyzn zarejestrowanych w różnych klinikach płodności (w latach 2000 i 2017).

Mężczyźni ci zostali zapytani anonimowo o kontakt z narkotykami, w tym z konopiami indyjskimi.

Naukowcy zarejestrowali, że połowa mężczyzn, biorących udział w badaniu, wcześniej uzywała lub nadal używa konopi indyjskich.

Po zbadaniu próbek nasienia naukowcy odkryli, że tylko 5 proc. mężczyzn, którzy wcześniej palili marihuanę, miało klinicznie niską liczbę plemników, w porównaniu z 12 proc. mężczyzn, którzy nigdy wcześniej nie próbowali marihuany.

Według autorów badania, przyczyną tego stanu może być wpływ konopi na układ endokannabinoidowy organizmu. System ten wysyła sygnały do ​​mózgu i te sygnały mogą odgrywać rolę m.in. w poziomie płodności. System endokannabinoidowy organizmu bierze udział w wielu skomplikowanych fizjologicznych procesach m.in.: reguluje gospodarkę energetyczną, wpływa na powiązania neurohormonalne, neuroimmunologiczne, stymuluje aktywność motoryczną, nastrój, motywację, oddziałuje na uczucie głodu i sytości.

Naukowcy zauważyli również, że mężczyźni, którzy stosowali konopie indyjskie, mieli zazwyczaj wyższy poziom męskiego hormonu testosteronu. To może również wpływać na wyższą liczbę plemników.

- Równie wiarygodna interpretacja jest taka, że ​​nasze odkrycia mogą odzwierciedlać fakt, iż mężczyźni z wyższym poziomem testosteronu są bardziej skłonni do angażowania się w zachowania ryzykowne, w tym w palenie marihuany - uczciwie przyznaje dr Feiby Nassan, jedna z prowadzących badania.

Zatem ustalenie faktycznej zależności wciąż przed naukowcami. 

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

Zapraszamy na fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 608 006 106, 108

,
,
,
Warsaw Medical Center
Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Wynalazek 4, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, nr konta: 23 1090 1753 0000 0001 3398 2481

Dział kadr i księgowości

Beata Boruta
faks 22 201 07 74

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek
faks 22 201 07 74

Dział techniczny

Damian Konopko
faks 22 201 07 74

Lokalizacja

Dojazd do Warsaw Medical Center. Tramwaje: 17, 18, 31 (przystanek Wynalazek). Autobusy: 165, 189, 317, 365, 401, 504 (przystanek Postępu). Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę