Czy herbata może rozprawić się z depresją?

21.01.2020
Herbata usprawnia mózg foto pixabay

Depresja często występuje u seniorów. 7 proc. osób powyżej 60. roku życia zgłasza poważne zaburzenie depresyjne. Naukowcy spoglądają z nadzieją na … herbatę.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z National University of Singapore (NUS) i Fudan University w Szanghaju przyniosło niespodziewaną konstatację – istnieje statystycznie istotny związek pomiędzy regularnym piciem herbaty a niższym poziomem depresji u osób starszych.

Odkrycia naukowców, opisane w BMC Geriatrics, wykazują silny związek pomiędzy piciem herbaty a zdrowiem psychicznym.

Inne badanie, przeprowadzone niezależnie od tego w NUS, które pojawiło się w czerwcu 2019 r., wykazało, że herbata może mieć właściwości, pomagające mózgowi utrzymać funkcje poznawcze.

- Nasza praca przedstawia pierwsze dowody pozytywnego wpływu picia herbaty na związany z wiekiem spadek aktywności mózgu – informuje Junhua Li, główny autor statystycznych analiz.

Przekonuje on, że herbata, a dokładniej jej składniki: katechina, l-teanina i kofeina - mogą mieć pozytywny wpływ na: nastrój, zdolności poznawcze, zdrowie układu sercowo - naczyniowego, zapobieganie rakowi. Herbata, ogólnie rzecz ujmując, zmniejsza śmiertelność.

Jednak określenie dokładnej roli herbaty w zapobieganiu depresji jest trudne, szczególnie ze względu na kontekst społeczny, w którym ludzie często ją spożywają. Szczególnie w krajach takich jak Chiny interakcje społeczne mogą same w sobie stanowić część, a nawet wszystkie korzyści płynące z napoju.

Feng Qiushi i Shen Ke badali zależność pomiędzy depresją a takimi czynnikami jak: płeć, wykształcenie, miejsce zamieszkania, stan cywilny, status materialny, styl życia, problemy zdrowotne, nałogi, codzienne przyzwyczajenia, poziom funkcji poznawczych i stopień zaangażowania społecznego.

Autorzy analizy utrzymują, że tylko osoby pijące codziennie herbatę nie później niż od 60. roku życia, mogą odnosić z tego powodu znaczne korzyści w sferze zdrowia psychicznego.

Naukowcy przeanalizowali dane 13 tys. osób, które w latach 2005 – 2014 wzięły udział w chińskim badaniu zdrowej długowieczności (CLHLS). W ich przekonaniu istnieje silny związek pomiędzy piciem herbaty a rzadszymi doniesieniami o depresji. Autorzy badania wskazywali na kolejne czynniki, które również zmniejszają depresję, w tym na: życie w mieście, wykształcenie, małżeństwo, wygoda finansowa, lepszy stan zdrowia i zaangażowanie społeczne.

Dane sugerują również, że korzyści płynące z picia herbaty są największe w przypadku mężczyzn w wieku od 65 do 79 lat. Feng Qiushi tak to tłumaczy: prawdopodobnie korzyści płynące z picia herbaty są bardziej widoczne we wczesnym stadium pogorszenia stanu zdrowia. Największy odsetek osób pijących herbatę to osoby starsze, mężczyźni, mieszkańcy miast, bardziej skłonne do edukacji, życia w małżeństwie. Wszyscy, którzy preferują herbatę, wykazują także lepsze funkcje poznawcze i fizyczne, w większym stopniu są zaangażowane społecznie, jednocześnie częściej piją alkohol i palą papierosy.

Feng Qiushi chce dowiedzieć się więcej o znaczeniu herbaty m.in. chce określić jakie rodzaje herbaty (zielona, czarna, oolong) są najkorzystniejsze w przeciwdziałaniu objawom depresyjnym.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę