Felodypina rozprawia się przy okazji z Parkinsonem, Alzheimerem i Huntingtonem

24.04.2019
Leki na nadciśnienie pomocne w zwalczaniu chorób neurodegeneracyjnych foto pixabay

Lek na receptę, stosowany w obniżaniu wysokiego ciśnienia krwi, może być pomocny w łagodzeniu objawów towarzyszących chorobom Parkinsona, Alzheimera i Huntingtona, a więc w stanach, w których toksyczne białka gromadzą się w komórkach mózgu.

Naukowcy z University of Cambridge w Wielkiej Brytanii i Guangzhou Institutes of Biomedicine and Health w Chinach sugerują, że felodypina, lek stosowany w obniżaniu ciśnienian krwi, może odgrywać ważną rolę w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

W eksperymentach z udziałem myszy oraz ryb z rodziny karpiowatych (danio pręgowane) uczeni wykazali, że felodypina może stymulować autofagię - proces swoistego recyklingu komórkowego. Polega on na usuwaniu toksycznych białek z komórek mózgowych.

- Z naszych badań wynika, że felodypina indukuje autofagię w neuronach i zwiększa usuwanie szeregu białek powodujących choroby wynikające z obecności zmutowanych: huntingtyny, alfa-synukleiny i białka tau - piszą autorzy naukowego opracowania w ostatnim numerze  Nature Communications.

Zmutowana huntingtyna jest charakterystyczna dla choroby Huntingtona, podczas gdy zmutowana alfa-synukleina i tau są cechami charakteryzującymi odpowiednio choroby Parkinsona i Alzheimera.

- Pierwszy raz - mówi autor badań David C. Rubinsztein, profesor neurogenetyki molekularnej na Uniwersytecie w Cambridge – dowiedliśmy, że dopuszczony do sprzedaży lek może spowolnić gromadzenie się szkodliwego białka w mózgach myszy przy użyciu dawek stosowanych u ludzi leczonych na nadciśnienie.

- Lek ten spowalniał postęp chorób neurologicznych, powinniśmy go zatem wypróbować u pacjentów - kontynuuje uczony.

Badania wykazały również, że wywoływanie autofagii chemicznie, ale także genetycznie u ryb danio pręgowanych może prowadzić do usunięcia toksycznych białek i zmniejszyć powodowane przez nie szkody.

 

Kiedy naukowcy badają wpływ leków na myszy, zazwyczaj używają wyższych dawek  niż te bezpieczne dla pacjentów. W tym eksperymencie zespół wykazał jednak, że poziom felodypiny we krwi, niezbędny do wywołania autofagii, był podobny do poziomu dopuszczalnego u ludzi.

Naukowcy w trakcie eksperymentów wszczepiali pod skórę myszy „minipompy”, aby zapewnić stężenia leku na poziomach podobnych do tych stosowanych u człowieka i aby utrzymywać stężenie farmaceutyku na stałym poziomie.

Jak do tej pory nie ma metod leczenia chorób neurodegeneracyjnych, które wykorzystywałyby „induktory autofagii”. Rozważa się wdrożenie terapii w oparciu o zastosowanie, opracowanych od zera, leków eksperymentalnych.

Innym sposobem jest poszukiwanie skutecznych rozwiązań z wykorzystaniem leków dopuszczonych już do obrotu. Chodzi o przetestowanie ich pod kątem nowego zastosowania. Taka droga może skrócić czas i koszt opracowania nowego leczenia.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę