Przetworzona żywność - promotorem autyzmu?

25.06.2019
Autyzm w żywności?

Naukowcy zauważyli, że jeden z konserwantów żywności może powodować zaburzenia neuronów, które z kolei prowadzą do zmian chorobowych powodujących autyzm.

Tak, to prawda. Badania sugerują, że może istnieć związek pomiędzy spożyciem przetworzonej żywności w okresie ciąży a rozwojem autyzmu.
Chociaż naukowcy nie wiedzą jeszcze dokładnie co powoduje autyzm, uważają, że kombinacja genów, wpływów środowiskowych i problemów z układem odpornościowym matki we wczesnych stadiach ciąży może przyczyniać się do rozwoju przypadłości.
Ostatnio niektóre badania wskazują na nieprawidłowości w mikrobiomie jelitowym, które mogą być potencjalnym czynnikiem powodującym rozwój autyzmu.

Badacze stwierdzili, że u większości dzieci autystycznych nie występują korzystne szczepy bakterii Bifidobacteria i Prevotella. Z kolei inne badania wykazały znaczny wzrost w mikroflorze jelitowej taksonów bakteryjnych Firmicutes, Bacteroidetes oraz spokrewnionych z pałeczkami E.coli - Shigella.

Okazuje się, że duży odsetek dzieci z autyzmem ma problemy z przewodem pokarmowym, trapią ich: zaparcia, biegunki i bóle brzucha.
Prof. Saleh Naser i Latifa Abdelli - wraz z asystentką Aseelą Samsam z University of Central Florida (UCF) w Orlando - postanowili zbadać zależność między bakteriami jelitowymi a autyzmem.

W szczególności zespół skupił się na związku między autyzmem a kwasem propionowym (organiczny związek chemiczny z grupy nasyconych kwasów karboksylowych, występujący w mleku). Związek ten ma właściwościach przeciwgrzybicze. Wielu producentów stosuje go zatem jako środek konserwujący żywność i aromatyzujący przetworzone produkty (głównie pakowane).

Zespół prof. Nasera poddawał neuronalne komórki macierzyste działaniu wysokich poziomów kwasu propionowego.  Eksperymenty z hodowanymi nerwowymi komórkami macierzystymi wykazały, że ekspozycja na kwas propionowy zmniejsza liczbę komórek, które różnicują się w neurony. 

Więcej jest komórek glejowych, które - co prawda - także wspierają funkcje neuronalne, z tym jednak, że mają także inne zadania (nie wszystkie jeszcze zbadane). Jak wiadomo, nadmierne nagromadzenie się komórek glejowych może prowadzić do zapalenia mózgu i zakłócać łączność między neuronami.
W badaniu tym wykryto, że duża liczba cząsteczek kwasu uszkadzała szlaki molekularne, które standardowo umożliwiają neuronom wysyłanie informacji do reszty ciała.
Naukowcy sugerują, że takie zakłócenie zdolności komunikacyjnej mózgu może wyjaśniać cechy kojarzone ze specyfiką autyzmu, takie jak powtarzające się zachowania i trudności z interakcją społeczną.

Spożywanie w czasie ciąży przetworzonej żywności, która zawiera duże ilości kwasu propionowego, może zwiększać jego poziom w jelitach matki, a następnie w płodzie.
Łączymy narażanie ciężarnych kobiet na nadmierne ilości kwasu propionowego z aberacjami dotykającymi neurony we wczesnych stadiach rozwoju zarodkowego. Prowadzić to może do silnej proliferacji komórek glejowych, w efekcie nieprawidłowej architektury nerwowej, a to zwiększa ryzyko pojawienia się autyzmu.

Jednak kwas propionowy jest naturalnie obecny w jelitach, a zmiany hormonalne zachodzące w ciąży mogą naturalnie powodować wzrost obecności tego związku.
To intrygujące odkrycie i pierwsze w tej dziedzinie. Chcemy w kolejnych krokach ustalić czy otrzymamy takie same wyniki prowadząc badania na myszach. Stawiamy tezę, że dieta ciężarnej z wysokim udziałem kwasu propionowego może prowadzić do ujawnienia się u dziecka schorzenia  podobnego do autyzmu - piszą naukowcy.

Wyniki pracy zespołu prof. Nasera opublikowano w czasopiśmie Scientific Reports.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę