Ekolodzy o cierpiących na astmę

31.10.2019
Inhalatory nie są ekologiczne foto pixabay

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge twierdzą, że wiele osób cierpiących na astmę może zmniejszyć swój ślad węglowy i pomóc w ochronie środowiska, przechodząc na „bardziej ekologiczne” leki.

Mówi się, że zmiana inhalatora może mieć tak samo duży wpływ „ekologiczny”, jak przejście na wegetarianizm lub zajęcie się recyklingiem. Jest tak, ponieważ niektóre inhalatory uwalniają gazy cieplarniane związane z globalnym ociepleniem.

Naukowcy Uniwersytetu Cambridge oceniają, że w Wielkiej Brytanii żyje ponad 5 mln osób z astmą, które używają w ciągu roku ok. 50 mln inhalatorów. Siedem na dziesięć z nich - to inhalatory z dozownikami, które uwalniają do środowiska gazy cieplarniane. Nośnikami gazowymi leku są zazwyczaj HFA (hydrofluoroalkan – nośnik bezfreonowy), CFC (chlorofluorokarbon – nośnik freonowy), ale także sprężone powietrze lub tlen.

Naukowcy szacują, że zamiana nawet jednego na 10 inhalatorów na bardziej przyjazny dla środowiska (inhalatory suchego proszku) zmniejszyłaby emisję równoważnika dwutlenku węgla o 58 kiloton. Eksperci oceniają, że jest to poziom podobny do śladu węglowego 180 tys. podróży samochodem z Londynu do Edynburga i z powrotem.

Przekładając to na poziom indywidualny - każdy inhalator z dozownikiem zastąpiony inhalatorem z suchym proszkiem może oszczędzić planecie równowartość od 150 kg do 400 kg dwutlenku węgla rocznie. To podobny wynik, jaki może być osiągnięty w przypadku wyeliminowania z diety mięsa.

Dr Alex Wilkinson, główny autor badań, powiedział: zasobniki inhalatorów są potężnym źródłem gazów cieplarnianych. O ile pacjent używa jednego lub dwóch inhalatorów co miesiąc – zmiana sprzętu może skutkować setkami kilogramów ekwiwalentu dwutlenku węgla w ciągu roku.

Oczywiście, że przejście na inny rodzaj inhalatora może być skomplikowane dla osób z astmą, ponieważ wymaga przyswojenia nowej techniki używania inhalatora. Ewentualna zamiana powinna odbywać się tylko przy wsparciu lekarza pierwszego kontaktu.

Dr Alex Wilkinson uważa, że pacjenci, którzy nie mogą zmienić leków, ponieważ nie jest to klinicznie wskazane, mogą użytkować dotychczasowy sprzęt w sposób bardziej „ekologiczny”. - Ważne jest, aby mądrze używać inhalatorów, mieć dobrą technikę aplikacji, przy czym liczy się każde użycie – dopowiedział dr Alex Wilkinson.

Pacjenci powinni upewnić się, że wiedzą, ile dawek zawiera ich inhalator, aby nie marnować substancji czynnych. Po zakończeniu korzystania z inhalatora ważne jest, żeby odpowiednio go zutylizować, ponieważ sprzęt ten wciąż jest niebezpieczny jako emitor gazów cieplarnianych. Zużyty sprzęt należy oddać w aptece, aby został odpowiednio zutylizowany.
Simon Stevens, dyrektor naczelny NHS (odpowiednik NFZ) powiedział, że w ciągu ostatniej dekady, dzięki zmianie typów inhalatorów, zmniejszono ślad węglowy o 20 proc. Tam gdzie jest to klinicznie uzasadnione zaproponowano „zielone ”inhalatory.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę