Czy media społecznościowe mogą powodować depresję?

18.10.2019
Media społecznościowe a zdrowie psychiczne foto pixabay

Powszechne jest przekonanie, że media społecznościowe mają negatywny wpływ na samopoczucie psychiczne. Jednak naukowcy, którzy prowadzili przez kilka lat badania, aby sprawdzić czy tak jest istotnie – uważają, że teza ta nie ma potwierdzenia w rzeczywistości.

- Kiedy rodzice czytają nagłówki mediów, takie jak „ Depresja z Facebooka ” są przekonani, że korzystanie z mediów społecznościowych prowadzi do depresji. Naukowcy ostatnio analizowali wpływ takich zachowań na zdrowie psychiczne młodzieży. Badania w tym kierunku prowadziła przez 10 lat  Taylor Heffer z Brock University w St. Catharine's (Kanada).

Uwaga naukowców skoncentrowana była na dwóch grupach uczestników. Jedna składała się z 594 nastolatków z szóstej, siódmej i ósmej klasy z Ontario w Kanadzie. Druga obejmowała 1132 studentów studiów licencjackich.

Zespół naukowców badał młodszą grupę raz w roku przez dwa  lata. Z kolei studentów analizowano co roku przez sześć lat, począwszy od pierwszego roku studiów.

Uczestnikom eksperymentu zadawano pytania m.in.: ile czasu spędzają w mediach społecznościowych w dni powszednie i weekendy, a także ile czasu przeznaczają na oglądanie telewizji, ćwiczenia fizyczne i naukę.

Naukowcy koncentrowali się na osobach ze zdiagnozowaną depresją. W przypadku studentów określali objawy za pomocą Skali Depresji Centrum Badań Epidemiologicznych. Podobną, zmodyfikowaną analizę zastosowano wobec młodszych uczestników projektu badawczego.

Następnie naukowcy przeanalizowali uzyskane dane, wyodrębniając m.in.  wiek i płeć uczestników eksperymentu. Spostrzeżenia opublikowano w czasopiśmie Clinical Psychological Science. Wynika z nich, że korzystanie z mediów społecznościowych nie doprowadza do wystąpienia objawów depresyjnych. Dotyczy to obu grup uczestników.

Naukowcy odkryli - co prawda - że u pewnej liczby nastoletnich dziewcząt, które regularnie korzystały z mediów społecznościowych, wystąpiły objawy depresyjne, to jednak według badaczy używanie internetowych platform wymiany informacji wcale nie skutkowało pojawieniem się problemów natury psychicznej. Raczej to internautki, szukając kontaktów z innymi uczestnikami sieci, próbowały zapobiec pojawiającym się stanom depresyjnym.

Odkrycia te sugerują, że nawet nadużywanie mediów społecznościowych nie prowadzi do depresji.  Pytanie czy zebrany materiał dał wystarczający dowód na postawioną tezę.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę