Wątroba wspomaga jelito cienkie

08.05.2018

To nie w wątrobie, a głównie w jelicie cienkim metabolizowana jest fruktoza – wskazują wyniki badań prowadzonych na myszach przez dr. Joshua D. Rabinowitza z Uniwersytetu Princeton (USA).

Ponad 90 proc. fruktozy jest metabolizowane przez jelito cienkie - to odmienny pogląd od dotychczas obowiązującego, zgodnie z którym za proces ten odpowiada wątroba - mówi autor badań dr Joshua D. Rabinowitz.

Po spożyciu niewielkiej porcji owoców fruktoza nawet nie dociera do wątroby, natomiast słodzone napoje i bogata w glukozę żywność zbytnio obciążają jelito cienkie, dlatego też w proces przemiany nadmiaru cukru angażuje się wątroba.

Faktem jest, że do przeciążenia jelita cienkiego dochodzi dość często. Nastąpić to może już po wypiciu 0,25 l soku owocowego lub 0,15 l słodzonego gazowanego napoju.

Okazało się, że podanie gryzoniom pokarmu tuż przed zaaplikowaniem fruktozy zwiększa zdolność jelita cienkiego do metabolizowania cukru owocowego. W efekcie takie postępowanie chroni wątrobę oraz mikrobiom jelita grubego przed ekspozycją na działanie fruktozy.

Przeprowadzone badania są początkiem drogi, na której należałoby odpowiedzieć na kolejne pytania o oddziaływania fruktozy m.in. na wątrobę - przekonuje dr Joshua D. Rabinowitz.

***
Poważne dolegliwości wątroby niestety nie rokują najlepiej. Problemy wątroby to z reguły problemy onkologiczne. Specjalistów, którzy w sytuacjach zdawałoby się bez wyjścia potrafią skutecznie pomóc nie jest wielu. Do najlepszych należy dr hab. n.med. Urszula Ołdakowska-Jedynak, która przeprowadza konsultacje medyczne na terenie WMC.

Dr hab. n.med. Urszula Ołdakowska-Jedynak to osoba o ponadprzeciętnej wiedzy w zakresie przygotowywania pacjentów do przeszczepu wątroby i prowadzeniu pacjenta po przeszczepie. Ma liczne sukcesy w leczeniu poważnych dolegliwości wątroby wynikających z zaburzeń metabolicznych. Od lat zajmuje się opieką okołooperacyjną i leczeniem pacjentów po przeszczepie wątroby. Urszula Ołdakowska-Jedynak osiąga znakomite rezultaty w diagnostyce i leczeniu pacjentów mających problemy z wątrobą, także tych którzy znajdują się w poważnym stadium choroby np. u których zdiagnozowano marskość wątroby, wirusowe zapalenie wątroby.

Każdy kto ma problemy z wątrobą, a dotychczas nie uzyskał satysfakcjonującej, skutecznej pomocy medycznej - ma szansę ten stan zmienić.

Zapisy na konsultacje:
tel .608 006 106, 608 006 108
recepcja@wmcenter.pl

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

Zapraszamy na fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt

,
,
,
Warsaw Medical Center
Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Wynalazek 4, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, nr konta: 23 1090 1753 0000 0001 3398 2481

Dział kadr i księgowości

Beata Boruta
faks 22 201 07 74

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek
faks 22 201 07 74

Dział techniczny

Damian Konopko
faks 22 201 07 74

Lokalizacja

Dojazd do Warsaw Medical Center. Tramwaje: 17, 18, 31 (przystanek Wynalazek). W tej chwili jest to najlepszy dojazd ze względu remontowaną ul. Marynarską. Autobusy: 165, 189, 317, 365, 401, 504 (przystanek Postępu). Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę