Drink sercu nie dopomoże

10.03.2019
Alkohol nie wskazany na serce foto pixabay

Orędowników tzw. kulturalnego picia, które nie tylko jest przyjemne, ale może dobrze przysłużyć się ludzkiemu zdrowiu - nie ucieszą wyniki badań zrealizowanych z udziałem American College of Cardiology and American Heart Association.

Wcześniejsze badania sugerowały, że umiarkowane spożycie alkoholu, np. raczenie się lampką koniaku zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo - naczyniowych. Tymczasem według nowych ustaleń naukowców picie alkoholu, nawet z umiarem, może zwiększyć ryzyko rozwoju nadciśnienia krwi.

Wyniki tego badania zostały przedstawione podczas naukowego 68. kongresu American College of Cardiology. Analizą objęto 17 059 dorosłych Amerykanów, którzy w latach 1988 - 1994 wzięli udział w badaniu stanu zdrowia i odżywiania (NHANES).

Osoby te poproszone zostały o określenie w kwestionariuszach upodobań związanych z piciem alkoholu (w badaniach założono, że jeden standardowy napój zawiera ok. 0,6 płynnych uncji czystego alkoholu). W trakcie sześciu lat trwania projektu personel badawczy co kilka tygodni mierzył uczestnikom ciśnienie krwi w ich domach lub w mobilnych centrach diagnostycznych.

Naukowcy stwierdzili, że osoby, które spożywały od 7 do 13 napojów alkoholowych tygodniowo, były o 53 proc. bardziej narażone na nadciśnienie w porównaniu do osób niepijących.

Z kolei u uczestników badania, którzy pili po 14 drinków tygodniowo - zdiagnozowano o 69 proc. częstsze przypadki występowania nadciśnienia.

Naukowcy uzyskali podobne wyniki zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet.

Prowadzący badania korygowali je o szereg czynników mogących mieć wpływ na wartość ciśnienia krwi. Były to  m.in. wiek, przebyte choroby, aktywność fizyczna, stres, zwyczaje żywieniowe, a nawet dochody pieniężne.

Autor badania, dr Amer Aladin, reprezentujący Wake Forest Baptist Health, zwraca uwagę na fakt, że należy pamietać i o tym, iż czerwone wino ma działanie przeciwzapalne, co może pozytywnie wpływać na stan serca. W jego przekonaniu ważne jest także to czy, a jeżeli tak, to jaki posiłek spożywa się wraz z drinkiem. 

Precle, orzeszki ziemne i inne przekąski, które zazwyczaj towarzyszą spożywaniu alkoholu, z reguły zawierają w sobie znaczną ilość soli - zastrzega dr Evelina Grayver prowadząca ośrodek chorób wieńcowych w North Shore University Hospital w Manhasset (New York). Same tylko przekąski mogą być przyczyną powstania nadciśnienia.

Zaangażowany w badania dr Gregory Marcus, dyrektor naukowy Wydziału Kardiologii na Uniwersytecie California (San Francisco) powiedział, że nie zdziwił go wynik analiz wskazujących na to, iż nawet umiarkowane spożywanie alkoholu wystarcza do podniesienia ciśnienia krwi, aczkolwiek zastrzegł, iż w konkretnych przypadkach umiarkowane picie może być korzystne dla zdrowia niektórych ludzi.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

Zapraszamy na fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt

,
,
,
Warsaw Medical Center
Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Wynalazek 4, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, nr konta: 23 1090 1753 0000 0001 3398 2481

Dział kadr i księgowości

Beata Boruta
faks 22 201 07 74

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek
faks 22 201 07 74

Dział techniczny

Damian Konopko
faks 22 201 07 74

Lokalizacja

Dojazd do Warsaw Medical Center. Tramwaje: 17, 18, 31 (przystanek Wynalazek). W tej chwili jest to najlepszy dojazd ze względu remontowaną ul. Marynarską. Autobusy: 165, 189, 317, 365, 401, 504 (przystanek Postępu). Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę