Cząstki PM2.5 czynią szkody w mózgu

05.02.2019
Zanieczyszczenia celują w mózg foto pixabay

Cząstki PM2.5 (jeden z najbardziej niebezpiecznych składników smogu) są na tyle małe (0,1 do 0,2 mikrona), że bez trudu mogą dostać się bezpośrednio do mózgu. Są mniejsze niż cząstki dymu papierosowego, które osiągają wielkość od 0,3 do 0,4 mikrona.  

Szereg badań przynosi dowody, na to, że zanieczyszczenia PM2.5 ograniczają funkcje poznawcze człowieka. Taką zależność wykazała m.in. analiza, przeprowadzona na reprezentatywnej próbie 13996 mieszkańców USA w wieku powyżej 50 lat. Ekspozycja na PM2.5 skutkowała także zmniejszoną pamięcią semantyczną. Tego typu wnioski płyną z kolei z Kalifornijskiego Testu Werbalnego (1496 mieszkańców Los Angeles) oraz z badań zreaizowanych z udziałem 798 mieszkańców Zagłębia Ruhry.

Za pomocą rezonansu magnetycznego zmierzono objętości mózgów 943 mieszkańców Nowej Anglii (USA). Stwierdzono, że u osób w wieku powyżej 60 lat ekspozycja na PM2.5 i to w stężeniu na poziomie zaledwie 2 μg/mszesc. była związana z 0,32 proc. mniejszą całkowitą objętością mózgowia i z większym niemal o połowę (46 proc.) ryzykiem udaru mózgu.

Kolejne badanie wykazało, że ekspozycja na PM2.5 w stężeniu 5 ug/mszesc. podwoiła ryzyko hospitalizacji z powodu choroby Alzheimera, doprowadziła do 46 proc. wzrostu przypadków otępienia i 44 proc. - pojawienia się choroby Parkinsona.

Przedwczesne porody (wzrost o 18 proc.) wiązane są także z oddziaływanniem PM2.5. Największe negatywne efekty występują podczas trzeciego trymestru. Jedna z analiz pokazała, że w Ohio (USA) zanieczyszczenie pyłem PM2.5 w trzecim trymestrze ciąży wiązało się z 42 proc. wzrostem urodzeń martwych dzieci i 28 proc. zwiększeniem liczby urodzeń przedwczesnych.

Sześć badań z ostatnich kilku lat wskazało na związek między działaniem PM2.5 podczas ciąży (także głównie w trzecim trymestrze) a wyższym ryzykiem (aż o 79 proc.) pojawienia się autyzmu. Przypadłość zauważono w pierwszych trzech latach życia dzieci.

W Holandii przebadano mózgi 783 dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Wcześniej analizowano stopień narażenia ich matek (w trakcie ciąży) na przebywanie w środowisku zanieczyszczonym PM2.5. Dzieci kobiet, przebywających w trakcie ciąży  w środowisku z wyższym stężeniem PM2.5 - miały cieńszą korę mózgową średnio o 0,045 mm.

Zbadano, że ekspozycja na PM 2.5 powyżej 12 ug /mszesc. była istotnymi czynnikami powstawania splątków neurofibrylarnych (zwyrodnienie neurowłókienkowe mózgu). Nawet u 11-miesięcznego dziecka zaobserwowano obecność tych nieprawidłowych białek.

- Choroby Alzheimera zaczynają się w dzieciństwie w zanieczyszczonym środowisku, a my musimy wcześnie wdrożyć skuteczne środki zapobiegawcze. Nie ma sensu podejmować działań zaradczych kilkadziesiąt lat później - zapewnia dr. Lilian Calderón-Garcidueñas z University of Montana.

W artykule opublikowanym na łamach czasopisma Science w 2018 r. dr Joshua Graff Zivin, profesor w School of Global Policy and Strategy w San Diego zauważył, że istnieje szereg badań, które wykazały, iż nawet stosunkowo krótkie przebywanie w obszarze zanieczyszczeń PM2.5 w życiu płodowym i pierwszym roku życia - prowadzi do zmniejszonej wydajności intelektualnej (wyniki testów w gimnazjum i w liceum). Z innych badań wynika, że “odciski” ekspozycji występują nawet 30 lat później, po prostu ludzie dotknięci PM2.5 są mniej efektywnymi pracownikami. 

Największe ilości drobin PM2.5 pochodzą ze spalania drewna i ze spalin emitowanych przez silniki diesla.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę