Strategia noszenia maseczek ochronnych

06.04.2020
Maseczki poddawane ocenie foto pixabay

Sprawa jest drażliwa, chociaż odpowiedź na to pytanie prosta. Nie chcąc zaogniać sytuacji w Polsce. Przedstawiamy jak do tego problemu podeszli pragmatyczni Amerykanie.

Amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ogłosiło nowe wytyczne zalecające publiczne stosowanie tkaninowych osłon twarzy. Wcześniej takiej rekomendacji nie było. Osobom zdrowym nie zalecano ochrony twarzy. Skąd ta zmiana?

CDC nie zalecało masek, aby chronić się przed chorobami układu oddechowego, w tym COVID-19 – informował rzecznik CDC Arleen Porcell.

Dlaczego zatem społeczeństwo miało nie używać masek, jeśli zapewniają one choćby w niewielkim stopniu ochronę? - pytali dziennikarze CDC.

Odpowiedź jest taka: nauka mówi, że maski chirurgiczne nie powstrzymają od wdychania małych unoszących się w powietrzu cząstek, które mogą powodować infekcje. Takie maski również nie są szczelne.

Pytanie: Jasne, maski nie zatrzymują wszystkiego, ale czy pewna ochrona nie jest lepsza niż żadna?

CDC na to pytanie nie odpowiedziało.

Pracownicy służby zdrowia domagają się masek, coraz trudniej jest powiedzieć opinii publicznej, że maski nie przynoszą korzyści. Społeczeństwo rzuciłoby się na ich zakup.

Jak wyjaśnić motywy CDC? Na podstawie rozmów z innymi ekspertami i urzędnikami wydaje się, że wielu urzędników bała się powiedzieć coś, co mogło zaostrzyć niedobór środków ochrony indywidualnej dla pracowników opieki zdrowotnej. Drugą obawą jest to, że ludzie z maskami mogą zachowywać się mniej ostrożnie, gdyż będą uważali, że są zabezpieczeni przed wirusami, co nie jest prawdą.

- Obawiam się, że jeśli powiemy, iż obywatele powinni wyjść i kupić maski, to nie tylko przyczyni się to do niedoboru środków ochrony indywidualnej - powiedział Jaimie Meyer, ekspert od chorób zakaźnych na Uniwersytecie Yale - ale także doprowadzi to do zachowań bardziej ryzykownych, podczas gdy ludzie nadal muszą zachowywać dystans społeczny. To właśnie izolacja jest podstawowym wymogiem w walce z wirusem.

Niedobór środków ochrony indywidualnej jest poważnym problemem. Istnieją doniesienia o pracownikach służby zdrowia używających zamiast masek chustek i szalików, a zmiast fartuchów ochronnych … worków na śmieci. CDC, uznając niedobór środków ochrony osobistej zaleca stosowanie przez personel służby zdrowia chałupniczo wykonanych masek.

Eksperci twierdzą, że niedobór środków ochrony indywidualnej odzwierciedla brak gotowości amerykańskiego rządu do pandemii, biorąc pod uwagę, iż symulacje wybuchu choroby wskazywały na mogące powstać problemy.

W miarę rozprzestrzeniania się koronawirusa eksperci mówią o potrzebie spłaszczenia krzywej. Chodzi o to, aby rozłożyć liczbę przypadków koronawirusa - poprzez dystansowanie społeczne, testowanie, śledzenie kontaktów i inne środki ochronne. Uwaga jednak jeśli lekarze i pielęgniarki zachorują z powodu braku wyposażenia ochronnego lub odmówią pracy w warunkach szczególnie niebezpiecznych - płaska krzywa wzrostu zachorowań będzie trudna do opanowania przez system.

Dlatego nawet ci eksperci, którzy twierdzą, że społeczeństwo skorzystałoby na powszechnym użyciu masek, uważają, że lekarze i pielęgniarki powinni mieć pierwszeństwo: nie chodzi tylko o zapewnienie bezpieczeństwa ludziom na pierwszej linii frontu, chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa nam wszystkim.

Tak więc, dopóki niedobór masek ochronnych będzie występował - ludzie nie powinni konkurować o nie z pracownikami służby zdrowia. Jeśli masz maski, rozważ przekazanie ich do szpitali i klinik (większość przyjmuje tylko nieotwarte opakowania). Pojawiają się grupy, łączące dostawców środków ochrony osobistej i pracowników służby zdrowia.

Ze względu na niedobory obywatele, wychodząc na zewnątrz powinni decydować się na noszenie niemedycznych masek z tkaniny. Oczywiście maski z tkaniny nie są tak skuteczne jak maski medyczne, ale zapewniają pewną ochronę. Ludzie coraz częściej proponują w mediach społecznościowych jak zrobić takie maski.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę