Pigułki zamiast zastrzyków z insuliny?

11.02.2019
Zastrzyki z insuliną będą przeszłością? foto pixabay

Naukowcy opracowali pigułkę, która potrafi dostarczyć insulinę bezpośrednio do żołądka. To może oznaczać koniec uciążliwych zastrzyków każdego dnia.

Dotychczas jest tak, że w zaawansowanym stadium cukrzycy typu 2, gdy trzustka nie potrafi wyprodukować wystarczającej ilości insuliny -  diabetyk musi wykonywać codzienne zastrzyki z insuliną. W ten sposób kontroluje się poziom cukru we krwi.

Dla wielu chorych wykonywanie zastrzyków jest dużym problemem organizacyjnym, katuszami zaś dla osób ze zdiagnozowanym lękiem przed igłą.

Robert Langer, profesor w Instytucie Koch Institute for Integrative Cancer Research, Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge ma nadzieję, że dzięki pracy jego zespołu leczenie insuliną nie będzie wymagało stosowania uciążliwych iniekcji.

W MIT opracowano innowacyjną pigułkę, składającą się z biodegradowalnej kapsułki, zawierającej insulinę z mikroiglicą. Po połknięciu tabletki - ta wędruje do żołądka i dopiero tam, pod wpływem kwasów żołądkowych uwalniany jest właściwy mikrozastrzyk z insuliną, która wstrzyknięta zostaje bezpośrednio w ścianę żołądka. Zasadniczym elementem nowego rozwiązania są mikroigły o długości 1 mm. Mają one umiejętność przenikania przez skórę, nie powodując przy tym bólu. Wewnętrzna ściana żołądka nie posiada żadnych receptorów bólowych, naukowcy są zatem pewni, że nowy sposób dostarczenia zastrzyku będzie terapią bezbolesną.

Mikrozastrzyk składa się m.in. ze sprasowanej insuliny i biodegradowalnego korpusu – kompresora w kształcie dysku, utrzymującego końcówkę z insulinową igłą we właściwym położeniu względem ściany żołądka.

Wewnątrz unikatowej kapsułki igła połączona jest ze ściśniętą sprężyną i kompresorem, zbudowanym z cukru, który rozpuszcza się, gdy kapsułka trafi do żołądka. W ten sposób uwalniana jest sprężyna, powodująca wstrzyknięcie mikroelektrody w ścianę żołądka.

Naukowcy wykazali, że rewolucyjny sposób iniekcji pozwala na dostarczanie dawek insuliny do 5 miligramów.

- Mamy nadzieję, że nowy rodzaj inteligentnej kapsułki może pewnego dnia pomóc pacjentom nie tylko z cukrzycą, ale także każdemu, kto wymaga terapii, która teraz musi być podawana w formie wstrzyknięcia lub wlewu - wyjaśnia prof. Robert Langer.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę