Rwa kulszowa: operować, czy nie?

13.05.2020
Jak leczyć rwę kulszową foto pixabay

Naukowcy kanadyjscy, w badaniu opublikowanym w The New England Journal of Medicine, porównali skuteczność zabiegu chirurgicznego wobec opieki zachowawczej w leczeniu pacjentów z rwą kulszową w zaawansowanym stopniu.

Nerw kulszowy, największy i najdłuższy nerw w ludzkim ciele, jest odpowiedzialny m.in. zarówno za funkcje motoryczne, jak i sensoryczne kończyn dolnych. Najbardziej dotkliwy w schorzeniu jest wyniszczający ból, promieniujący wzdłuż nerwu kulszowego, od dolnej części pleców do kończyn dolnych.

Jedną z najczęstszych przyczyn rwy kulszowej jest przepuklina dysku lędźwiowego. Opieka zachowawcza ma na celu zmniejszenie bólu za pomocą leków i fizykoterapii bez interwencji chirurgicznej. Okazuje się jednak, że leczenie zachowawczew w przypadku rwy kulszowej, leczenie trwające dłużej niż cztery miesiące po wystąpieniu objawów, nie jest najlepszym sposobem na zażegnanie zagrożenia.

Randomizowane badanie kanadyjskie obejmowało 128 pacjentów z radikulopatią lędźwiową (schorzenie korzeni nerwowych, wywołane przewlekłym uciskiem w obrębie kręgosłupa). Radikulopatii, trwającej od czterech do dwunastu miesięcy, towarzyszyły przepuklina dysku tylno-bocznego między czwartym a piątym kręgiem lędźwiowym (L4-L5) lub dolegliwości lędźwiowo-krzyżowe (L5-S1).

Część pacjentów poddana została mikrodiskektomii (minimalnie inwazyjny zabieg chirurgiczny, polegający na rozszerzeniu przestrzeni międzykręgowych), część – korzystała ze standardowej niechirurgicznej opieki. Drugiej grupie pacjentów zapewniono: fachowe porady lekarskie, zabiegi fizjoterapii, doustne środki przeciwbólowe, wsparcie psychologiczne.

Intensywność bólu nóg mierzono na początku i po sześciu miesiącach od rozpoczęcia terapii w oparciu o jedenastopunktową wizualną analogową skalę. Średnie nasilenie bólu nóg po sześciu miesiącach oceniono na 2,8 w porównaniu z 7,7 - na starcie – chodzi o pacjentów poddanych mikrodiskektomii oraz 5,2 w porównaniu z 8,0 - u pacjentów nieleczonych. Oznacza to, że nastąpiło znaczne zmniejszenie intensywności bólu nóg o 4,9 i 2,8 odpowiednio w grupach chirurgicznej i niechirurgicznej.

Warto wspomnieć o tym, że znaczna część pacjentów z grupy niechirurgicznej (34 proc.) zdecydowała się na operację po ok. jedenastu miesiącach od rekrutacji do programu.

Okazało się, że zdarzenia niepożądane, związane z zabiegiem chirurgicznym, wystąpiły u 6 proc. odsetka pacjentów. Ten sam wskaźnik w grupie prowadzonej zachowawczo, która ostatecznie zdecydowała się na operację - wyniósł 8 proc. Najczęstsze zdarzenia, niepożądane w obu grupach leczenia, obejmowały głównie powierzchowne zakażenie rany i nowo pojawiający się pooperacyjny ból neuropatyczny.

Wyniki tego badania wskazują na znaczącą przewagę zabiegu chirurgicznego nad zachowawczym leczeniem przewlekłej rwy kulszowej z powodu przepukliny dysku lędźwiowego. Jest to ważne ustalenie, gdyż – co do zasady - pacjenci zazwyczaj wolą podejście zachowawcze, głównie ze względu na obawę przed ryzykiem powikłań - w przypadku zabiegu chirurgicznego.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę