Wątroba ochroną przed chorobą Alzheimera

25.07.2018
Geny, wątroba i Alzheimer, foto pixabay

Związany z wiekiem niedobór plazmalogenów może prowadzić do zwiększonego ryzyka choroby Alzheimera, niestety wątroba nie jest w stanie wytworzyć ich wystarczająco dużo - wynika z badań prowadzonych przez naukowców związanych z konsorcjum Alzheimer's Disease Metabolomics, których pracami kierował prof. Rima F. Kaddurah-Daouk z Duke University School of Medicine (USA).

Plazmalogeny to grupa związków organicznych należąca do fosfolipidów występująca obficie w tkance nerwowej i mięśniach. No właśnie “obficie” - problemy pojawiają się wówczas gdy zaczyna ich brakować. Plazmalogeny powstają w wątrobie i są rozproszone przez krwiobieg w postaci lipoprotein, które m.in. transportują cholesterol i inne lipidy do komórek i tkanek w całym ciele, w tym do mózgu.

Badania zaprezentował w końcu lipca 2018 r. podczas Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera (AAIC) prof. Mitchel A. Kling z Perelman School of Medicine (University of Pennsylvania).

Naukowcy starali się dociec czy obniżony poziom plazmogenów w organizmie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpieniem choroby Alzheimera. W tym celu mierzyli w płynach krwiopochodnychkilka poziom kilku form plazmogenów, w tym tych zawierających kwas tłuszczowy omega-3, kwas dokozaheksaenowy (DHA), kwas eikozapentaenowy (EPA), a także kwas tłuszczowy omega-6 i blisko spokrewnione nieplazmatyczne lipidy.

Analiza obejmowała 1547 pacjentów z chorobą Alzheimera lub mających istotne problemy z pamięcią, ale także osoby, które nie miały tego typu problemów neurologicznych.

Zespół zaobserwował, że niższe wartości plazmogenów wiązały się z większym prawdopodobieństwem wystąpienia choroby Alzheimera. Niektóre z obniżonych poziomów plazmogenów korelowały ze zwiększonymi poziomami patologicznego białka tau w mózgu (marker choroby Alzheimera).

- Badanie to ma wiele interesujących implikacji, na przykład podkreśla potencjalny związek między stanami takimi jak otyłość i cukrzyca a chorobą Alzheimera. Wątroba musi bowiem pracować ciężej, aby rozkładać kwasy tłuszczowe, co może doprowadzić do ostatecznego zniszczenia peroksysomów, które tworzą plazmony, a to zwiększa ryzyko choroby Alzheimera - dowodził King

Odkrycie to może dawać wyjaśnienie obserwowanego braku działania oleju z ryb na funkcje poznawcze - przebieg choroby Alzheimera (brak takiej zależności wykazano w innych badaniach). Sytuacja taka spowodowana jest wadą wątroby, która przeciwdziała włączaniu dobroczynnych kwasów tłuszczowych do plazmonów, a te są krytyczne dla funkcji synaptycznej w mózgu, co może wpływać na proces poznawczy.

Niektóre z genów, związanych z chorobą Alzheimera, zaangażowane są w transport lipidów, dlatego też prowadzone obecnie badania mają na celu sprawdzenie, w jaki sposób zmiany w produkcji lub transporcie lipidów wpływają na strukturę i funkcje mózgu.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę