Płodność po terapii przy nowotworze jądra

25.02.2019
Plemniki a onkoterapia foto pixabay

Nie ma istotnego klinicznie ujemnego długotrwałego wpływu na liczbę plemników lub ich stężenie, niezależnie od rodzaju podawanego pooperacyjnego leczenia związanego z rakiem jąder - twierdzą uczeni.

Do takich wniosków doszła Kristina Weibring (Karolinska University Hospital w Sztokholmie), która twierdzi, że odkrycie powinno dostarczyć pewności pacjentom z nowotworami jąder, którzy chcą w pewnym momencie mieć dzieci, ale obawiają się, że ich leczenie spowoduje niepłodność.

Rak jądra jest najczęstszą postacią nowotworu raka dotykającą mężczyzn w wieku od 15 do 40 lat. Po zdiagnozowaniu, pacjenci przechodzą procedurę zwaną orchidektomią - chirurgiczne usunięcie zajętego jądra. W celu zmniejszenia ryzyka nawrotu, pacjenci przechodzą następnie chemioterapię lub radioterapię.

Klinicyści już wiedzą, że wśród mężczyzn z bardziej zaawansowanym rakiem, kilka rund chemioterapii lub radioterapii wysokodawkowej może zmniejszyć liczbę plemników, ale nie było jasne. Czy pojedyncza runda któregokolwiek leczenia spowoduje podobny problem u mężczyzn z wczesnym stadium choroby?

182 uczestników (w wieku od 18 do 50 lat) z wczesnym stadium raka jąder po poddaniu się orchidektomii - otrzymywało radioterapię lub jedną rundę chemioterapii.

Po operacji ochotnicy dostarczyli próbki plemników przed poddaniem się dalszemu leczeniu, a następnie po 6, 12, 24, 36 i 60 miesiącach od zakończenia terapii.

Wykazano, że leczenie jednym cyklem pooperacyjnej chemioterapii znacznie zmniejsza ryzyko nawrotu choroby bez wpływu na kondycje plemników. Komentujący badanie, redaktor naczelny "Annals of Oncology", Fabrice André, mówi, że odkrycie daje nadzieję tysiącom pacjentów na całym świecie, ale ważne jest, aby pamiętać, że są to wstępne ustalenia i będą wymagać dalszej weryfikacji: Następnym krokiem będzie ustalenie, jak przewidzieć toksyczne działanie na liczbę plemników różnych schematów chemioterapii.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

Zapraszamy na fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Wynalazek 4, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, nr konta: 23 1090 1753 0000 0001 3398 2481

Dział kadr i księgowości

Beata Boruta

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Dojazd do Warsaw Medical Center. Tramwaje: 17, 18, 31 (przystanek Wynalazek). Autobusy: 165, 189, 317, 365, 401, 504 (przystanek Postępu). Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę