Antybiotyki płyną rzekami całego świata

02.06.2019
RZeki zanieczyszczone antybykami, foto pixabayiot

Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu York poszukiwali śladów antybiotyków w wodach rzek na sześciu kontynentach. W zasadzie nie musieli zbyt pilnie poszukiwać, gdyż obecność antybiotyków wykryto w 307 spośród 711 miejsc podlegających analizie.

Brytyjczycy postanowili sprawdzić stężenie 14 powszechnie stosowanych antybiotyków m.in. w: Dunaju, Mekongu, Sekwanie, Tamizie, Menam, Tybrze, Tygrysie.

Specjaliści z Uniwersytetu York najczęściej natykali się w rzekach na trimetoprym - znaleziono go w 307 z 711 miejsc poboru próbek wody. Specyfik ten stosuje się głównie w leczeniu infekcji układu moczowego.  Z kolei inny antybiotyk - cyprofloksacyna aż w 51 przypadkach przekraczał dopuszczalne poziomy.

Szczególnie niebezpieczny okazał się metronidazol (lek o dużej skuteczności w walce przeciw bakteriom beztlenowym), a to z tego powodu, że zdarzało się, iż jego stężenia wielokrotnie (nawet 300-krotnie) przekraczały dopuszczalne poziomy. Takie przekroczenie zanotowano w punkcie pomiarowym w Bangladeszu.

Naukowcy ustalili, że bezpieczne poziomy antybiotyków były najczęściej przekraczane w rzekach Azji i Afryki, zwłaszcza w Bangladeszu, Kenii, Ghanie, Pakistanie i Nigerii. W Europie sytuacja nie jest tak dramatyczna. Maksymalne stężenie antybiotyków w Tamizie i w jednym z jej dopływów na terenie Londynu wyniosło 233 nanogramów na litr (ng/l). Ten sam wskaźnik w Bangladeszu był 170 razy wyższy.

Autorzy podkreślają jednak, że nie oznacza to, że rzeki Europy, Ameryki Północnej i Południowej są wolne od problemu. Analiza wykazała częste przekroczenia dopuszczalnych poziomów także w tamtejszych rzekach - w Europie najgorszy wynik uzyskano w jednej z próbek z Austrii.

Zanieczyszczenie antybiotykami jest powszechnym, globalnym problemem. Stan krytyczny występuje najczęściej w pobliżu oczyszczalni ścieków, wysypisk śmieci.

John Wilkinson z Uniwersytetu York, przypomniał, że dotychczas analizowano  obecność zaledwie kilku antybiotyków w największych rzekach Europy, Ameryki Północnej, a w Azji – głównie na terenie Chin.

Normy wyznaczone przez AMR Industry Alliance, a dotyczące maksymalnego stężenia antybiotyków w wodach rzek, wynoszą (w zależności od specyfiku) od 20 do 32 tys. nanogramów na litr.

- Z przeprowadzonych przez nas analiz wynika, że zanieczyszczone antybiotykami rzeki mogą w znacznej mierze przyczyniać się do wzrostu oporności na antybiotyki – skomentował wyniki badań prof. Alistair Boxall z Uniwersytetu York.

To poważny problem, gdyż oczyszczenie wód rzek wiąże się z koniecznością zrealizowania niezwykle kapitałochłonnych inwestycji rozwiązujących problem oczyszczania wody i składowania niebezpiecznych odpadów. Wyniki brytyjskiego badania zostały przedstawione pod koniec maja na corocznej konferencji Towarzystwa Toksykologii i Chemii Środowiskowej (SETAC) w Helsinkach.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę