Kto chce wiedzieć ile żyć będzie?

27.08.2019
Długość życia pod kupą naukowców foto pixabay

Przewidywanie zgonu na 5 - 10 lat przed faktyczną śmiercią, o ile nie idzie się po radę do wróżki, nie jest jeszcze możliwe. Jeszcze.

Grupa naukowców, którzy niedawno opublikowali artykuł w czasopiśmie Nature Communications, ma nadzieję, że jest na dobrej drodze do opracowania niezawodnego narzędzia predykcyjnego. Uczeni uważają, że dzięki badaniu krwi będzie można pewnego dnia przewidzieć, czy ktoś ma szansę przeżyć jeszcze 5 czy 10 lat, a może 20 lat.

Autorzy badania wyjaśniają, że pomogłoby to lekarzom w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących zastosowania określonej terapii. Taki test może również przynieść inne korzyści: naukowcy mogliby określać wówczas, w jaki sposób interwencja medyczna wpłynie na ryzyko śmiertelności.

Obecnie ciśnienie krwi i poziom cholesterolu dają lekarzom podstawę do określenia prawdopodobnej długości życia. Jednak u osób starszych parametry te stają się mniej przydatne. Wiadomo bowiem, że u ludzi w wieku ponad 80 lat wyższe ciśnienie krwi i wyższy poziom cholesterolu są związane z niższym ryzykiem śmierci.

Naukowcy z Brunel University London w Wielkiej Brytanii i Leiden University Medical Center w Holandii postanowili zidentyfikować biomarkery we krwi, które mogłyby pomóc rozwiązać ten problem. Przeprowadzone przez nich badanie było największym tego rodzaju przedsięwzięciem. Obejmowało ono dane na podstawie obserwacji 44 168 osób w wieku od 18 do 109 lat. W okresie obserwacji w badaniu zmarło 5512 osób.

Zespół specjalistów zidentyfikował markery metaboliczne związane ze śmiertelnością. Na podstawie tych informacji stworzono system punktacji, oceniającej kiedy dana osoba może umrzeć.

Następnie naukowcy porównali precyzję stworzonego systemu punktacji z modelem opartym na standardowych czynnikach ryzyka. W tym celu zbadano kolejne 7603 osoby, z których 1213 zmarło podczas obserwacji.

Naukowcy ustalili 14 biomarkerów związanych ze śmiertelnością. Obecność wyższych stężeń niektórych z tych wskaźników - w tym: histydyny, leucyny i waliny - wiąże się ze zmniejszoną śmiertelnością. I odwrotnie, niższe stężenia takich biowskaźników jak: glukoza, mleczan i fenyloalanina – wpływa na zwiększoną śmiertelność.

Biomarkery biorą udział w wielu procesach zachodzących w organizmie, w tym w bilansie płynów i w stanach zapalnych. Naukowcy wiążą większość z nich z ryzykiem śmiertelności.

Autorzy zauważają pewne ograniczenia swoich badań. Na przykład analizowali setki tysięcy metabolitów obecnych w ludzkiej surowicy. Naukowcy zdają sobie sprawę z tego, że włączenie większej liczby metabolitów do analizy, doprowadziłoby do identyfikacji znacznie większej liczby biomarkerów związanych ze śmiertelnością, a tym samym do uściślenia prognozowania ryzyka śmierci.

- Istnieje nadzieja, że w niedalekiej przyszłości będziemy w stanie do tego stopnia rozumieć biomarkery i ich relacje, a także potrafili je modyfikować, aby pomóc ludziom w poprawie jakości życia i uchronić ich przed ryzykiem przedwczesnej śmierci – uważa kierujący badaniami dr Fotios Drenos.

Test taki może w przyszłości być realizowany podobnie, jak obecnie testy genetyczne.

Być może w przyszłości pytanie może nie brzmieć: „Jak długo będę żył?” ale raczej: „Czy chcę wiedzieć jak długo.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę