Witamina D i estrogeny u kobiet po menopauzie

18.06.2019
Jesień życia z witaminą D foto pixabay

Wiadomo, że estrogeny i witamina D korzystnie wpływają na stan tkanki kostnej. Nowe badania, zrealizowane przez chińskich naukowców, sugerują, że oba te czynniki mogą wydatnie pomóc w powstrzymywaniu tzw. zespołu metabolicznego u kobiet po menopauzie.

Zespół metaboliczny wiąże się z takimi czynnikami ryzyka jak: otyłość, wysokie ciśnienie krwi oraz przekraczający normę poziom cukru w organizmie. Może to skutkować większym ryzykiem wystąpienia rozwoju cukrzycy typu 2, chorób serca i pojawieniem się udarów.

Ostatni program badawczy, którego opis pojawił się w czasopiśmie Menopause, dotyczył analizy wpływu estrogenów i witaminy D na przebieg zespołu metabolicznego w grupie kobiet po menopauzie zamieszkujących południowe rejony Chin.

Autorzy analizy sugerują „synergiczną rolę” niedoboru witaminy D i estrogenu w rozwoju zespołu metabolicznego.

Łącznie w badaniu wzięło udział 616 kobiet. Ich wiek wahał się od 49–86 lat. Żadna z uczestniczek, przystępując do programu badawczego, nie przyjmowała estrogenów ani witaminy D.

Na wstępie badań naukowcy określili poziom estradiolu we krwi kobiet - najsilniejszego hormonu estrogenowego. Mierzyli również obecność witaminy D w organizmach uczestniczek projektu badawczego. Na początku przeanalizowano także u każdej z kobiet czynniki występowania ryzyka zespołu metabolicznego.

Naukowcy odkryli „pozytywną korelację” między witaminą D a estradiolem. Innymi słowy, kobiety o niższym poziomie witaminy D miały również niższy poziom estradiolu i na odwrót - u Chinek, u których notowano stosunkowo duże stężenie witaminy, D rejestrowano również wyższe wskaźniki określające obecność estradiolu.

Naukowcy przeanalizowali, które czynniki zespołu metabolicznego są najbardziej skorelowane z zaniżonymi poziomami witaminy D i estradiolu. Odkryli, że więcej witaminy D w organizmie częściej towarzyszy prawidłowemu ciśnieniowi krwi, korzystnie również wpływa na utrzymywanie się pożądanego poziomu glukozy i lipidów. Jednocześnie przy niższym poziomie estradiolu występują mniej korzystne wskaźniki ciśnienia krwi, cholesterolu i triglicerydów.

Analiza wykazała, że kobiety z niedostatecznym poziomem witaminy D i estradiolu częściej zmagają się z zespołem metabolicznym niż te, u których takie niedobory nie występują.

W innej analizie, która obejmowała ocenę obecności witaminy D w organizmach uczestniczek projektu, naukowcy odkryli, że niski poziom estradiolu zwiększa ryzyko zespołu metabolicznego u kobiet właśnie z niedoborem witaminy D.

Zespół metaboliczny obejmuje pięć głównych czynników ryzyka: otyłość brzuszną, wysokie triglicerydy, niskie poziomy tzw. dobrego cholesterolu (HDL), wysokie ciśnienie krwi i podwyższony poziom glukozy we krwi.

W celu oceny zespołu metabolicznego, chińscy naukowcy zastosowali kryteria z definicji International Diabetes Federation (IDF) 2006. W definicji IDF 2006 stwierdza się, że zespół metaboliczny składa się z otyłości centralnej oraz dwóch dowolnych pozostałych czterech czynników.

Otyłość brzuszna oznacza, że w okolicy żołądka jest zbyt dużo tłuszczu, a to może zwiększyć ryzyko chorób serca w większym stopniu niż nadmierna ilość tłuszczu w innych częściach ciała - na przykład biodrach.

W przypadku otyłości brzusznej u Azjatek - norma IDF 2006 określa ją jako talię równą lub większą niż 80 cm, parametr ten jest wyższy u kobiet rasy białej (88 cm).

Dla pozostałych czterech czynników ryzyka kryteria IDF 2006, które wykorzystali badacze, to:
- poziom triglicerydów we krwi 150 mg/dl, lub wyższy,
- cholesterol HDL poniżej 50 mg/dl,
- ciśnienie krwi równe lub większe niż 130/85 mm Hg,
- glukoza we krwi na czczo równa lub większa niż 100 mg/dl.

Dr JoAnn Pinkerton, dyrektor wykonawczy The North American Menopause Society, mówi, że badanie pokazuje, iż niski poziom estrogenów zwiększa ryzyko zespołu metabolicznego u kobiet po menopauzie z niedostatecznym poziomem witaminy D.

Endocrine Society zaleca dzienną dawkę witaminy D dla kobiet po menopauzie na poziomie 30 40  μg, a przy wskazaniach lekarza nawet wyższą.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę