Będzie pulsoksymetr w plastrach?

09.11.2018
Na horyzoncie nowa generacja pulsoksymetrów foto: pixabay

Elastyczny czujnik, opracowany przez inżynierów z University of California w Berkeley, może odwzorowywać poziomy tlenu we krwi na dużych obszarach skóry, tkanek i narządów, potencjalnie dając lekarzom nowy sposób monitorowania w czasie rzeczywistym gojących się ran.

- Kiedy słyszysz słowo pulsoksymetr, masz skojarzenie z czujnikiem tlenu we krwi, w  postaci nieporęcznych czujników na palce - powiedział Yasser Khan, absolwent Wydziału Elektrotechniki i Informatyki na University of California w Berkeley.

- Chcieliśmy to zmienić i stworzyć oksymetry, które  byłyby lekkie, cienkie i elastyczne - wyjaśnił Yasser Khan.

Takim czujnikiem jest przyrząd, opisany właśnie w czasopiśmie Proceedings of National Academy of Sciences, z obwodami elektronicznymi wydrukowanymi na giętkim materiale z tworzywa sztucznego, który idealnie dopasowuje się do kształtu ciała.

W przeciwieństwie do standardowych oksymetrów dotykowych, ma zdolność wykrywania poziomu tlenu we krwi za pośrednictwem dziewięciu punktów elastycznej siatki, która  może być umieszczona w dowolnym miejscu na skórze.

Takie rozwiązanie daje potencjalną możliwość odwzorowywania natlenienia przeszczepów skóry lub monitorowania przez skórę poziomu tlenu w przeszczepionych narządach - twierdzą naukowcy

Zastosowanie zaproponowanego rozwiązania jest szerokie, z pewnością mogliby z niego korzystać także (praktycznie 24 godziny na dobę) pacjenci z cukrzycą, chorobami układu oddechowego, a nawet bezdechem sennym - cieszy się prof. Ana Claudia Arias, specjalistka z zakresu inżynierii elektrycznej i informatyki w UC Berkeley.

Istniejące oksymetry wykorzystują diody elektroluminescencyjne (LED). Bogata w tlen krew absorbuje więcej światła podczerwonego, podczas gdy ciemniejsza, uboga w tlen - więcej czerwonego. Analizując stosunek obu pasm światła - czujniki mogą określić ile tlenu znajduje się we krwi.

Te oksymetry działają dobrze tylko na części ciała, które są niejako częściowo “przezroczyste” np. czubki palców lub płatki uszu i mogą mierzyć tylko poziomy tlenu we krwi w jednym punkcie ciała.

Przez inne rejony ciała, takie jak czoło, ramiona i nogi światło widzialne lub bliskie podczerwieni, z trudem się rozchodzi co sprawia, że ​​pomiar natlenienia w tych miejscach jest wyjątkowo trudny.

Radą na te kłopoty jest pomiar światła odbitego, a nie przechodzącego. Nowy czujnik zbudowany jest z szeregu naprzemiennie rozmieszczonych organicznych diod LED pracujących w kolorze czerwonym i w bliskiej podczerwieni. Elementy te, zgodnie z określonym algorytmem, nanosi się na elastyczny materiał. Połączenie nowej technologii z tradycyjnym podejściem do zagadnienia pozwala stworzyć precyzyjny - co ważne - nadający się do stałego noszenia czujnik, który wykrywa poziom tlenu we krwi w dowolnym miejscu na ciele.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę